Recenzje dla:
  • Trynkiewicz – sadysta, psychopata, morderca. Ewa Żarska w swym reportażu stara się wniknąć w mroczne zakamarki umysłu zabójcy. Osobiście dla niej postać Trynkiewicza jest jak jedno z najp­asku­dnie­jszy­ch wspomnień z dzieciństwa, bowiem tak jak on pochodzi z Piotrkowa. Mało tego… Gdy Trynkiewicz polował na swoje ofiary Żarska jako mała dziewczynka bawił się na sąsiednich podwórkach rodzinnego miasteczka. Autorka analizując mnóstwo zeznań, sprawdzając tropy i opinie próbuj znaleźć odpowiedzi na nurtujące każdego z nas pytania, dotyczące dokonanych przez niego zbrodni. Czego musi doświadczyć człowiek, żeby stać się aż taką bestią? Jakie mechanizmy sprawiają, że w człowieku budzi się instynkt mordercy? A może trzeba się zwyczajnie takim urodzić?
  • Właśnie minęło 30 lat od zabójstwa czterech chłopców, dokonanego przez Trynkiewicza i właśnie na rynku pojawiła się książka napisana przez, na pewno wielu z Was znaną już z telewizyjnych reportaży, Ewę Żarską. • Dziennikarka postanowiła przybliżyć, tym razem w formie krótkiej książki, znaną już chyba każdemu, głośną sprawę mordercy z Piotrkowa. • Sprawa, mimo że przykra, w tamtym okresie wstrząsająca i kontrowersyjna to nie wzbudza po tylu latach i takim nagłośnieniu większego poruszenia, do tego wszystkiego dochodzi, styl w jakim reportaż został napisany - konkretnie, tylko najważniejsze i podstawowe informacje, bez analiz - przez co w rezultacie pozycja ta nie wywołuje większych emocji ani refleksji - oczywiście to tylko moja subiektywna opinia. • Książkę czyta się dobrze, ale osobiście niczego nowego z treści się nie dowiedziałam i niczym mnie nie zaskoczyła. Pod koniec podniosła tylko lekko ciśnienie, gdy zostaje nam przedstawione porównanie aktualnego życia rodzin ofiar, a życia mordercy i otaczających go wygód. • Przykry jest również fragment opisanej wizji lokalnej, w której brały udział matki zamordowanych dzieci. • Co mi się najbardziej podobało w tej pozycji? Wplecione w tekst krótkie fragmenty z akt sprawy bądź listów i wypowiedzi osób w jakiś sposób związanych ze sprawą, a także rozmowy lub też próby rozmów pani Ewy z np. matką Trynkiewicza, rodzinami zamordowanych chłopców, czy też policjantem pracującym przy tej sprawie. • Podsumowując: jest to lektura na jeden wieczór. Mało stron, w tym kilka pustych kartek, duża czcionka i kilka zdjęć. • Książka albo dla osób, które w ogóle nie słyszały o tej sprawie i chciałyby poznać jedną z najgłośniejszych spraw kryminalnych w Polsce, ewentualnie dla osób, które interesują się tematyką i chcą z jakiegoś powodu mieć w swojej biblioteczce taką pozycję.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo