• "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach" to wstrząsający, szokujący, poruszający i emocjonujący reportaż. Poznajemy w nim historie osób, które doznały przemocy. Lektura nie jest łatwa. Czytamy o molestowaniu, maltretowaniu i gnębieniu psychicznym. Pokazuje jak przemoc wpływa na dalsze życie ofiary. Obrazy makabrycznych wspomnień zostają z nimi na zawsze. Nie da się zapomnieć i wybaczyć. W książce znajdziemy także wypowiedzi psychologów i osób, które zawodowo przeciwdziałają przemocy. Specjaliści przedstawiają nam sposób działania oprawców. Czytając tę książkę nie zdajemy sobie tak naprawdę sprawy z tego, co czują osoby doznające przemocy i gdy muszą znosić ją nie mogąc nic zrobić z czystej bezsilności. Pokazuje też jak działa nasz system sprawiedliwości. Mimo trudnego tematu warto przeczytać. Książka daje do myślenia i skłania do refleksji.
  • Jacek Hołub w ostatnich latach stał się głosem tych, których nikt nie chciał wysłuchać. Od których społeczeństwo odwracało oczy i bagatelizowało ich losy. Matki niep­ełno­spra­wnyc­h dzieci, potomstwo z ADHD czy w spektrum autyzmu, a teraz ci, którzy doświadczyli przemocy we własnych domach. Bliscy, którzy powinni być wsparciem, okazali się katami. Kobiety znęcają się nad partnerami i dziećmi, partnerzy nad domownikami, a prawo zawodzi. Ślady przemocy fizycznej są wyraźnie widoczne, ale co psychicznymi atakami? Jak destrukcyjne jest to dla jednostek? • Bez oceniania i rzeczowo. Hołub oddaje głos osobom, które przemocy doświadczyły oraz tym, które przemoc stosowały, a ich słowa otoczone są wypowiedziami specjalistów (głównie psychologów, którzy szczegółowo analizują dane problemy, ale też pracowników opieki społecznej czy ludzi z Niebieskiej Linii). Nie brakuje statystyk i ich ocen. Tworzy to rzetelne źródło informacji odnośnie przemocy w polskich domach. W dodatku Hołub nie skupia się na jednej perspektywie. Jest przemoc fizyczna, przemoc psychiczna i obie jej formy. Mężczyźni krzywdzą kobiety, kobiety mężczyzn, rodzice dzieci, a dzieci rodziców. Wszystko to znajduje dla siebie miejsce, choć w nierównych proporcjach. • Niektóre reportaże powinni przeczytać wszyscy. Świadomość otaczających nas problemów jest pierwszym krokiem do zmiany, a rozdział o tym jak to system prawny zawodzi jest jasnym sygnałem, że zmiany są konieczne. Dlatego czytajcie. Naprawdę.
  • BIBLIOTEKARZE POLECAJĄ • Długo zastanawialiśmy się nad tym, czy w ramach naszego cyklu opowiedzieć Wam o tej książce. Jest to bowiem reportaż bardzo wstrząsający i zostawiający trwały ślad w naszej pamięci. Zdecydowaliśmy się jednak, aby polecić Wam tę książkę, ponieważ porusza ona istotny problem społeczny, jakim jest przemoc domowa, tak więc pokazuje życie od strony, od której czasem nie przyjdzie nam o nim pomyśleć. Wiemy, że istnieje – niestety – coś takiego jak przemoc, ale części z nas na pewno nawet się nie śniło, że potrafi być ona tak perfidna i bestialska. Bo jak inaczej można nazwać sytuację, gdy do przemocy dochodzi w rodzinnym domu? To gdzie w takim razie człowiek może czuć się bezpiecznie? Brzmi, jak sytuacja bez wyjścia i taką właśnie jest. Reportaż Jacka Hołuba to porażające wyznania zarówno ofiar przemocy domowej, jak i jej sprawców. Ostatecznie dzięki tej książce stajemy się nie tylko bardziej świadomi tego zjawiska, ale być może zaczniemy też bardziej doceniać to, co mamy na co dzień.
  • Smutek, bezsilność, złość... chcecie to poczuć? Z pewnością nie. Uważam jednak, że każdy powinien zapoznać się z książką "Beze mnie jesteś nikim" i mimo wszystko dopuścić do siebie te negatywne uczucia. • W tym niezwykłym dokumencie autor pokazuje, że przemoc niejedno ma imię. Oczywiście każdemu w pierwszej kolejności przychodzi do głowy obraz kobiety bitej przez mężczyznę. Faktycznie jest tak najczęściej. Jednak w książce przeczytacie również o innych przypadkach. Znajdziecie tutaj alkoholizm, wykorzystywanie seksualne, kazirodztwo, bicie dzieci oraz przemoc psychiczną, którą najtrudniej katowi udowodnić. Wszystko to przedstawione jest na konkretnych przykładach i przydarzyło się tym ludziom naprawdę. Są również statystyki, które nie napawają optymizmem. • Przemoc w polskich domach to nie tylko ofiary, ale i oprawcy. Dowiecie się jak to wygląda od tej drugiej strony i co kieruje psychopatą znęcającym się nad najbliższą osobą. Poznacie również historie, kiedy to kobieta jest złem wcielonym. Są to odosobnione przypadki, ale się zdarzają. Mnie najbardziej zainteresowała opowieść o dziewczynie, której mąż stosował niezwykle wyrafinowaną formę przemocy, czyli gaslighting. Niestety znam to z własnego doświadczenia. • Książkę "Beze mnie jesteś nikim" należy przeczytać z wielu powodów. Między innymi dlatego, żeby wiedzieć jak ustrzec się przed złem i jak pomóc osobom pokrzywdzonym. A że lektura jest trudna i bolesna? Niestety większość rzeczy na świecie taka właśnie jest.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo