• Książka, która uwodzi. Idealna dla melancholików, wyciszająca dla ekstrawertyków. Spodoba się wszystkim, którzy lubią myśleć. :)
  • Moim zdaniem najlepszy tom z Muminków - dojrzały, psychologiczny, filozoficzny, mądry, zabawny, wzruszający.
  • „Dolinę Muminków w listopadzie” trzeba czytać właśnie w… listopadzie. Po to, aby poczuć, jak bardzo jest prawdziwa. Kiedy za oknem szaro-buro i plucha, i zimno, i noce coraz dłuższe, i nic się nie chce, i często nic nie wychodzi. A pomyślmy, że na północy mają jeszcze gorzej. Słońce tam już prawie w ogóle nie zagląda. Nic tylko mgła i mgła. Wszystkim jest zimno. Marzą o lecie, które przecież dopiero co było, i wspominają ciepło i serdeczną gościnność Muminków. Dlatego każdy, kto tylko może, rusza do nich w odwiedziny. Stuletni Wuj Truj, przestraszona Filifionka, Homek Toft o podejrzanej wyobraźni, Paszczak, który ma dość organizowania życia innym (ale nie tak łatwo zmienia się długoletnie przyzwyczajenia, o nie!) i zachwycona sobą Mimbla. A Włóczykij wraca po zagubione pięć taktów tajemniczej melodii. • W listopadzie Dolina Muminków nie jest taka jak latem, a goście zastają dom Muminków pusty i zimny. Na dokładkę nie wolno palić w piecu, bo mieszka w nim przodek. • Najbardziej nostalgiczna część serii o sympatycznych trollach i ich przyjaciołach.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo