• Świetna książka. Bardzo lekko się czyta. Autor zabiera czytelnika do świata swojego ojca - wielkiego intelektualisty i ukazał poprzez zabawne anegdoty i ciekawostki człowieka z jego słabostkami. w książce ponadto dużo zdjęć z rodzinnego albumu.
  • Książka Tomasza Lema zawiera wspomnienia o ojcu Stanisławie, wybitnym pisarzu, twórcy literatury fantastyczno-naukowej, który na trwałe zapisał się w kanonie tego gatunku. Stanisław Lem należał do jednostek zachowujących się w sposób niek­onwe­ncjo­naln­y i nietypowy, wykraczając poza stereotypy myślenia przeciętnego zjadacza chleba. Niesamowita wyobraźnia pisarza i szukanie naukowego uzasadnienia dla każdego zjawiska stworzyły oryginalną i niepowtarzalną mieszankę literacką, którą zachwycają się już kolejne pokolenia czytelników. Tomasz Lem, który jest z zawodu tłumaczem, podjął jednak próbę stworzenia innego portretu ojca. Pokazał go jako męża, ojca i człowieka uwikłanego w realia socjalizmu, ale nie pozbawionego poczucia humoru. Wręcz przeciwnie, wspomnienia przesycone się humorem sytuacyjnym i słownym. Aby zachęcić do przeczytania książki przytoczę anegdotę, mianowicie, Stanisław Lem był niepoprawnym łasuchem, miał do tego cukrzycę i często żartował, że wizja zakończenia życia, poprzez samobójstwo, popełnione przy pomocy tortu w zamkniętym pokoju, jest dla niego bardzo kusząca :D Swoja przyszłą żonę Barbarę również adorował, przynosząc jej słodycze, bo uważał, że takim dowodom miłości się nie oprze :D Wspomnienia o Stanisławie Lemie czyta się lekko i przyjemnie. Są nie tylko źródłem wiedzy o prywatnym życiu pisarza, lecz stanowią także doskonałą rozrywkę na długie zimowe wieczory.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo