• Bardzo fajna książka, wymaga interakcji dzieci podczas czytania. Uczy spos­trze­gawc­zośc­i oraz dedukcji. Moje dziewczynki uwielbiają książki z tej serii.
  • Tiril i Olivier otrzymują nowe świąteczne zlecenie. Mają za zadanie odnaleźć szklaną kulę z Magicznym Miasteczkiem w środku, która ma stać się prezentem urodzinowym dla pewnej starszej pani. Po obejrzeniu filmu sprzed lat prezentującego historię poszukiwanego eksponatu młodzi detektywi udają się wraz z dziadkiem Franzem na dawny plan nagrań. To właśnie gdzieś tu została ona ukryta przed laty. Dzieciaki zabierają się do pracy, ale oczywiście pojawia się ktoś jeszcze. Jest to kobieta będąca kuzynką zleceniodawcy. Też pragnie stać się właścicielką tej bezcennej pamiątki. I tak poszukiwacze nawzajem depczą sobie po piętach, ale w końcu udaje im się namierzyć upragniony cel. Kto jednak będzie górą w sporze o Magiczne Miasteczko? Czy trafi ono w ręce solenizantki? • Świąteczna przygoda Tiril i Oliviera jest bardzo klimatyczna i intrygująca. Jak zwykle znajduje się w niej całe mnóstwo zagadek również dla czytelnika. Jest czego szukać. Zatem polecam lekturę na zimowy wieczór.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo