• Nota 3+. Ładnie się czyta. Zgrabna literatura ale kryminał to nie jest raczej opis epoki i Barcelony. Niestety nie dowiadujemy się kto był sprawcą mordu lecz mamy pełny opis upadku moralnego "porządnego" obywatela. To jest największy atut książki. Ukazanie w pełnej krasie tego mechanizmu, krok po kroczku. Czasy się zmieniają ale ludzie wciąż są tak samo podli w dążeniu do pieniędzy, władzy i kobiet.
  • Barcelona końca 18 w. Francuska śpiewaczka po namiętnej nocy z młodym poetą zostaje odnaleziona martwa w hotelowym pokoju. Sprawca zbrodni zostaje natychmiast zatrzymany, tylko czy wymiar sprawiedliwości nie myli się w tym przypadku? Do czego zdolny jest człowiek by zaspokoić swe żądze? Czy prawda zawsze wyjdzie na jaw? Czy w świecie jest miejsce na sprawiedliwość?
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo