• Ciekawa, przygodowa opowieść z historią w tle.
  • Błazen królowej kolejna książka która wciąga i chce się ją przeczytać od razu. Wiele faktów jest oczywiście zgodnych z historią Anglii. Czytając książkę łatwiej poczuć jak dawniej żyli królowie i prości ludzie. Uczy szacunku do życia.
  • Spodziewałam się czegoś na poziomie, a tu niestety się zawiodłam. Książka rozpoczyna się sceną, która od razu mnie zniesmaczyła - nie spodziewałam się taniego harlequina w takiej oprawie... Opis zapowiadał całkiem ciekawą powieść historyczno-obyczajową, jednak po tej obmierzłej scenie, nie mam ochoty tego sprawdzać.
  • Tego typu książki bardzo mi odpowiadają: fikcyjne postaci sprawnie wplecione w historyczne wydarzenia.W ten to sposób wiele informacji faktycznych pozostaje w pamięci. Należy dodać, że akcja powieści toczy się dość wartko, bohaterowie różnorodni, więc nie nudni, opisywane czasy b. ciekawe co wszystko razem sprawia, że książkę czyta się z właściwym zain­tere­sowa­niem­. Polecam.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo