• Powieści Barbary Freethy czyta się szybko i przyjemnie. Fabuła zawsze ciekawa i emocjonująca, akcja wartko płynie, a powstający obraz jest intrygujący i pełen traumatycznych wydarzeń. W swych powieściach autorka łączy różne wątki od kryminalnych, poprzez miłosne do warstwy psychologicznej. Polecam bardzo książki tej autorki. Spotkanie z twórczością tej amerykańskiej pisarki zaczęłam przed laty od cyklu ZATOKA ANIOŁÓW.
  • Nie mów nic musicie koniecznie przeczytać i nastawcie się na świetna lekturę, od której trudno się oderwać. Romans, tajemnice sprzed lat, intrygi a wszystko to podane w sposób lekki a zarazem wciągający. Szybka akcja, fajni bohaterowie, ciekawy romans bez scen łóżkowych...za to dylemat bohaterki- narzeczony czy ten drugi. • A wszystko zaczęło się od zdjęcia dziewczynki przed sierocińcem w Moskwie, która miała na sobie wisiorek taki sam, jak ma ona. Czy to jej zdjęcie sprzed 25 lat. Na pytanie nie może odpowiedzieć je matka, bo właśnie zmarła, pomocy szuka więc u syna fotografa (autora zdjęcia) i wtedy jej życie przewraca się do góry nogami. Razem są śledzeni, ktoś demoluje ich mieszkania, ciągle odkrywają nowe watki i nowe sekrety, przyjaciele okazują się wrogami, a to co uważała za prawdę, okazuje się kłamstwem. • Całkiem inna powieść niż cykl o Zatoce aniołów, ale pod względem emocjonalnym według mnie lepsza.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo