• Skąd taka wysoka ocena? Książka zbyt długa, sporymi fragmentami z cyklu "zabili go i uciekł", zakończenie bardzo rozczarowujące. Jeśli to jedna z najlepszych pozycji tego autora, to nie wiem, czy dam mu jeszcze szansę.
  • Grubaśne tomiszcze /680 stron/ o zupełnie dla mnie dziewiczej tematyce zmagań "górskich" wspinaczy. I stąd moje zerknięcie do recenzji i opisów blogerskich. Jedne pełne entuzjazmu, zachwytu nad powieścią , inne odzierające ją z jakichkolwiek wartości. Przeczytałam. W powieści autor nie tylko skupia uwagę czytelnika na himalaizmie, trudach wypraw , gdy winno tworzyć się zawsze jedną całość, ale w fabułę wplata wątki na pograniczu thrillera , sensacji a nawet kryminału. To z tych wątków dowiadujemy się , jaką prawdę skrywają uczestnicy wypraw i że grupa przyjaciół nie zawsze okazuje się godną zaufania. • POLECAM tę powieść z mocnymi doznaniami z wyprawy zimowej pod K2 , przeżyciami młodej dziennikarki Moniki, zaangażowanej prze swą redakcję w rozwiązanie zagadkowej śmierci Iwetty , himalaistki zaginionej w czasie innej wyprawy, a której właśnie zwłoki przypadkowo znalazł Łukasz , uczestnik wyprawy zimowej. • Czyta się szybko tę wielowarstwową powieść z mrocznym klimatem grozy, ale i też ze szczęściem i pięknem gór.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo