• Świetna książka. Moje pierwsze spotkanie z Tomasem Arnoldem. Zwroty akcji, szkoda, że w Krakowie tylko dwie dostępne są.
  • Szczerze przyznam, że opis na okładce obiecywał dużo, sam początek książki też był dość wciągający. Jednak z biegiem kolejnych stron było coraz gorzej, a pod koniec musiałam już sporą część przekartkować, bo była rozczarowaniem.
  • Kolejna książka pochłonięta. Nie jednego wieczoru jak to mówią, ale z ogromną przyjemnością i uwagą. Powieść jeszcze bardziej mroczna i intrygująca od poprzednich. Autor zdecydowanie pozwala sobie na coraz więcej, wystawiając nasze emocje na prawdziwe tortury! Tym razem detektywi zostali wplątani w aferę medyczną, której skutki odczuli boleśnie na własnej skórze. Jak poprzednio wyrachowana intryga, zwroty akcji, zaskoczenie do ostatnich rozdziałów. Nie raz mruczałam pod nosem "no ale jak to!"... i leciał kolejny rozdział :-) Uwielbiam i czekam na więcej! Polecam wszystkie pozycje Thomasa Arnolda, zdecydowanie mój ulubiony autor kryminałów!
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo