• Nie ma tam rzeczy które nie są prawdziwe. Poparte faktami i przykładami ubranymi w logiczny ciąg myślowy. Polecam propozycję każdemu, kto chce wyjść ze świata opowieści religijnych i innych bajek.
  • Wydumane teorie lewicowo-liberalnego nurtu,pełne przekłamań i nieu­zasa­dnio­nych­ tez,zafałszowań i przeinaczeń faktów naciąganych do z góry założonych tez,powielających dawno przebrzmiałe masońskie teorie.
  • Harari swoim przenikliwym wzrokiem patrzy w przyszłość rysując trudne do zaakceptowania konsekwencje naszych czynów. Absolutnie nie jest to fatalistyczne wróżenie z fusów, tylko logiczny rozwój ludzkości. Ewolucja wcale nie musi nieść za sobą harmonii i zgodności z naturą, o czym Harari nie pozwala zapomnieć słuchaczowi.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo