• Bycie pierwszą damą w Ameryce - czasową rezydentką w Białym Domu, jak Hilary, Barbara, Michelle. Jackie i inne - to nie tylko "ozdoba" mężowskiego boku na przyjęciach, balach, spotkaniach itp, to cała machina obowiązków, które przypisano owym damom, machina obowiązków, których nikt do końca nigdy nie określił, a które ku utrapieniu owych dam trzeba z uśmiechem wypełniać. • To też konieczność bycia przywódczynią, wzorem, liderką, znającą się nie tylko na sztuce "bycia", na sztuce reprezentowania męża przywódcy, ale też na polityce, choć chyba tylko Hilary widziała się w przyszłości w polityce. A do tego trzeba być dobrą gospodynią, kochającą matką , wierną żoną i spełniać rozliczne inne obowiązki, o których opowiada autorka i dlatego warto przeczytać tę książkę. A, że napisała ją bestsellerowa pisarka czyta się przyjemnie.
  • Świetna książka przedstawiająca pierwsze damy Stanów Zjednoczonych Ameryki od Jackie Kennedy do Michelle Obamy, jaką pełnią rolę w zależności od czasów, w krórych przyszło im być małżonką prezydenta, jaki miały wpływ na swoich mężów, jakie były stosunki między poszczególnymi pierwszymi damami.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo