• Super książka pozwala poznać świat przedszkolaka,napisana tak by można ją czytać razem z dzieckiem.Zabawna i pouczająca.
  • Poznajcie historię dwóch małych, pomysłowych chłopców- czteroletniego Wojtusia (z perspektywy którego poznajemy całą opowieść) i jego, o rok starszego, brata Krzysia. • Chłopcy, z uwagi na ich niecodziennie pomysły, bardzo często określani są mianem niegrzecznych, co zasmuca ich rodziców. Oplucie wodą deszczową z parapetu najmniejszej dziewczynki w grupie (aby ta urosła) czy podlanie kwiatów sąsiadki z dołu rosołem (bo nie mieli ochoty) to tylko niektóre wybryki rezolutnych braci. • Mama, po kolejnej rozmowie z panią wychowawczynią w przedszkolu, razem z tatą podejmują decyzję o zatrudnieniu niani- najlepszej w mieście. Chłopcy pomysłem rodziców zachwyceni nie są, tym bardziej, że sama niania nie robi na nich dobrego, pierwszego wrażenia. Szybko jednak się okazuje, że z nianią jest super. Opiekunka zna się na przedszkolakach jak nikt inny i zaskarbia sobie serca całej rodziny- nawet dziadka i babci. • Książka jest w sam raz dla przedszkolaków i dzieci, które chcemy oswoić z tematem niani. Napisana z perspektywy małego chłopca, również nam - rodzicom, pozwoli spojrzeń inaczej na niektóre sytuacje. Z dużą dawką humoru porusza kwestie ważne w dziecięcym świecie, oswaja lęki i uczy np. oszczędzania.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo