• Książka sama w sobie nie jest zła. W porównaniu z "Kodem Gorączki" wypada gorzej pod kątem historii, która opiera się na podróży bohaterów w bliżej nieokreślonym celu i częstych (może nawet zbyt częstych) bójkach z zainfekowanymi Pożogą ludźmi spotykanymi po drodze. Polecam książkę, bo stanowi część pewnej całości i jest warta przeczytania.
  • Po niesamowitej trylogii amerykańskiego pisarza Jamesa Dashnera zostało wiele pytań. Wierni fani tej serii nadal zastanawiają się nad licznymi zagadkami, które poprzednie części nie mogą wyjaśnić. Dlatego też powstał prequel tłumaczący tajemnice, które do tej pory James Dashner nie chciał nam zdradzić. • ,,Rozkaz Zagłady" pojawił się na półkach polskich księgarni w listopadzie 2015 roku. Szybko zdobył miano kolejnej bestsellerowej książki pisarza. Wydarzenia opisane w tej części rozgrywają się w Nowym Jorku w odległej przyszłości, przed zesłaniem Thomasa i innych Streferów do niebezpiecznego Labiryntu. • Tym razem głównym bohaterem lektury jest nastoletni chłopiec o imieniu Mark. Z trudem udaje mu się przeżyć, kiedy mordercze rozbłyski słoneczne niszczą planetę, a wielka fala tsunami atakuje tunele nowojorskiego metra, gdzie znajduje się razem z przyjaciółką. Błąkając się, spotykają na swojej drodze byłego żołnierza - Aleka - który pomaga im wydostać się na zewnątrz. • Rok później grupka ocalałych zakłada obóz w górach. Wszystko podąża w dobrym kierunku, kiedy nagle ich małe miasteczko zostaje zaatakowane przez górolot - ogromną latającą maszynę - a ludzie trafieni z nieba strzałkami umierają jeden po drugim. Mark, chcąc poznać powód śmierci jego przyjaciół, postanawia wyruszyć w podróż do bunkra, z którego pochodzi statek. Tajemniczy wirus zwany Pożogą rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. Ludzie wpadają w obłęd, stają się agresywni i wybuchowi. Czy Markowi uda się znaleźć osoby odpowiedzialne za powstanie choroby? Czy w końcu dowiemy się, jaki był powód wynalezienia Pożogi? • Sięgając po ,,Rozkaz Zagłady" byłam pod wpływem wrażenia, jakie wywarły na mnie wcześniejsze książki Jamesa Dashnera, ale muszę przyznać, że po raz kolejny się nie zawiodłam.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo