• Sen jest stanem czynnościowym, który dla większości ludzi nie stanowi większego problemu. Oczywiście inną perspektywę posiadają osoby chorujące na bezsenność. Co jednak mają począć osoby, które zasypiają i… się nie budzą? Neurolożka Suzanne O’Sullivan zabiera czytelnika w podróż po świecie tajemniczych chorób, których nie sposób wyjaśnić biologiczną wiedzą. Są wśród nich wspomniane zapadanie w tajemniczy sen czy tracenie sprawności ruchowej, mimo że jest się zdrowym fizycznie. Na kartach książki poznajemy, jak wielki wpływ na ludzkie ciało mają choroby psyc­hoso­maty­czne­ zwane inaczej czynnościowymi zaburzeniami neurologicznymi. Książka wyjaśniająca tajemnice w świecie relacji umysł – ciało.
  • Ciekawe przypadki uchodźców po przejściach. Skutki uboczne szczepionek. Medykalizacja prowadzi do przewlekłych schorzeń i uzależnia nas od przemysłu farm­aceu­tycz­nego­.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo