• Wzruszajacą historia rodzeństwa. Czytałam ją na przełomie podstawówki i to byłam moja taka pierwsza ksiazka, którą w tym czasie przeczytałam z wielka chęcia. Opowieść uczy nas o potedze miłośći, rozwadze, męstwie i przełamywaniu własnych słabości. Łzy leciały od samego poczatku gdy zdarzył sie nagły pożar w domu brci, aż do samego końca ksiązki. • Jestem pewna, że książka ta poruszy kazdego czytelnika. Jest to pozycja godna polecenia.
  • Kiedy pani powiedziała że ta książka będzie naszą lekturą w czwartej klasie ucieszyłam się, ponieważ zawsze lubiłam książki Astrid Lindgren. Zawiodłam się jednak, na tej książce, gdyż nie gustuje w książkach typu baśnie czy książki fantastyczne, a to właśnie książka tego typu. Więc zdecydowanie zawiodłam się na tej książce jednak fanom książek fantastycznych książkę "Bracia Lwie Serce" polecam! Jednakże jest to książka, którą pamięta się na długo, czytałam ją ładnych kilka lat temu, ale nadal pamiętam!
  • Piękna opowieść o dwóch braciach. Czytałam to jakoś w piątej klasie i szkoda, że nie była to moja lektura. Książka przy której łzy leciały. Sucharek jest chory, a jego brat piękny, mądry. Warta przeczytania.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo