• Dzięki tej powieści przeniosłam się w inny, lepszy świat. Dane mi było poznać relacje między ojcem i synem. Gdybym miała okreslić jednym słowem, jakie skojarzenia wywołuje u mnie ta powieść, napisałabym o tęsknocie, dojmującej tesknocie za czymś tak kruchym a jednocześnie tak potężnym i mocnym. Jest to rodzaj wzajemnego przyciągania. • Główni bohaterowie tęsknią do siebie nieustannie, ojciec z drżeniem serca czeka na kolejne odwiedziny syna, które staja się przyczynkiem do powrotu do przeszłości. Bohater przypomina sobie, co czuł, kiedy się dowiedział, że będzie ojcem. To zmieniło całe jego życie. Do obecności syna tęsknić będzie całe życie.Polecam lekturę "Nagiego sadu" każdemu!
    +2 trafna
  • Przede wszystkim autor pisze piękną polszczyzną,językiem wiejskiego gawędziarza, co sprawia, że czyta się książkę z wielką przyjemnością. Stosunki, relacje między ojcem a synem wprawiaja mnie w spokój, za dumę i tęsknotę. Miłość ich jest bezwarunkowo szczera i czysta. Polska wieś, spokojna, zwyczajna i tradycyjna jest tłem tej miłości. Uroniłam łzy, pożałowałam, że nawet w małej części nie doznałam takiej bliskości z rodzicami.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo