07.12.2015Moje życie bez ciebie - poleca wydawnictwo Psychoskok

Książka “Moje życie bez ciebie” to kolejna powieść Anny Wysockiej-Kalkowskiej. Ta wcześniejsza – debiutancka – nosi tytuł „Kiedy wiosna nie nadchodzi” i była rozchwytywaną opowieścią o różnych odcieniach miłości: zdradzonej, rodzinnej, przyjacielskiej i tej, która rodzi się mimo lęku. Natomiast historia opowiedziana w “Moje życie bez ciebie” także w swojej podstawowej płaszczyźnie rozciąga się wokół rozmaitych odcieni miłości, począwszy od żałobnej, związanej ze śmiercią i niew­ypow­iedz­ianą­ stratą najbliższej osoby, przez siostrzaną i przyjacielską, i partnerską, między kobietą i mężczyzną.

Główna bohaterka, Agata, poznaje chłopaka i zakochuje się w nim mając 18 lat, ucieka z domu, a po kolejnych 3 latach się pobierają i żyją zgodnie i szczęśliwie. Jednak po kilku zaledwie latach jej mąż, Tomasz, ginie w wypadku, a znany jej świat się skończył. Na kilkanaście miesięcy wpada w przepastną otchłań żalu, żałoby, odrętwienia, całkowicie izolując się od świata. W wyniku starań różnych ludzi, jak też splotów przedziwnych okoliczności, z czasem Agata powoli wraca do życia i funkcjonowania, zaczyna dostrzegać jaśniejsze niż do tej pory odcienie. Kilkutygodniowy pobyt na wsi, z dala od wielkomiejskiej Warszawy, na który została zaproszona staje się punktem zwrotnym i przepustką do budowania życia jeszcze raz. Opowieść ozdobiona jest wątkiem nadprzyrodzonym – Agata doświadcza opieki z niebios.

www.facebook.com


e75a6f7414c7_large.jpg e75a6f7414c7_large
jpg, 25 KiB, 230x330
Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Psychoskok
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo