30.03.2023Nagroda dla Gabrieli Kansik z oleskiego DKK

obrazek

Na stronie Instytutu Książki czytamy:
„Szanowni Państwo, miło nam poinformować, że nagrody za recenzję roku 2022 w konkursie „Klubowicze do klawiatur” otrzymują:
– w kategorii dorośli – Pani Gabriela Kansik z DKK działającego przy Oleskiej Bibliotece Publicznej im. Jakuba Alberta Pieloka w Oleśnie, woj. opolskie, za recenzję książki Louise Glück „Ararat”. Recenzja Pani Gabrieli została wybrana spośród dwudziestu jeden tekstów nagrodzonych w 2022 roku w ramach konkursu na recenzję miesiąca. Jury doceniło sprawność językową Laureatki, oddanie ducha i nastroju recenzowanej poezji, rzetelność w podejściu do tematyki książki i umiejętność zachęcenia swoim tekstem innych czytelników. […].
Informacja na stronie Instytutu Książki:
www.instytutksiazki.pl
Nagrodzona recenzja:
bibl­iote­kaol­esno­.pl
Inne recenzje autorstwa Gabrieli Kansik:
bibl­iote­kaol­esno­.pl

Komentarze

Brak komentarzy


Dodaj komentarz
Olesno OBP
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo