Zwykłe niezwykłe życie

Autor:
Dorota Sumińska
Wydawca:
Wydawnictwo Literackie (2012)
ISBN:
978-83-08-04888-7, 978-08-04888-7
978-83-08-04488-7
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
4.0 (4 głosy)

W majątku pod Grodnem w przededniu drugiej wojny światowej Wacław Strucki poślubia ciężko chorą Anielę. Zna dziewczynę od dawna, ale jej nie kocha. Ślub jest aktem dobroci: spełnia w ten sposób jej ostatnie życzenie. Los jednak zaskakuje wszystkich. Aniela nie tylko pokonuje chorobę, okazuje się też, że wbrew przewidywaniom lekarzy wkrótce zostanie matką. Wacław nie ma czasu na rozmyślanie o swoim pochopnym małżeństwie, wybucha bowiem wojna. Gdy po raz pierwszy widzi córkę, od razu budzi się w nim ojcowska miłość. Nie domysla się, że aniela skrywa tajemnicę... Kilka lat później granice Polski się zmieniają, Wacław wraz z żoną, córką i teściami wyruszają w nieznane, w poszukiwaniu nowego domu.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Pani Sumińska świetnie pisze o zwierzętach. Gdyby ta książką była tylko o zwierzętach, byłaby może lepsza. Niestety, jest to najsłabsza książka pani Doroty z tych, które do tej pory przeczytałam.
  • Saga rodzinna opowiadająca o tajemnicach, które wiążą ludzkie losy, o miłości, zdradach, silnych kobietach i mężczyznach z fantazją. Motorem powieściowych zdarzeń są uczucia i emocjonalna gwałtowność. Nie może zabraknąć również zwierząt, które często wypełniają uczuciową pustkę po stracie bliskich. Zwykłe niezwykłe życie to: "historia ludzi, którzy mimo bardzo wielu życiowych trudności nie stali się kanaliami. Umieli dochować tajemnicy i gdy nie mieli kogo kochać, to kochali gęś".
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo