Slumdog. Milioner z ulicy

Tytuł oryginalny:
Q & A
Autor:
Vikas Swarup
Tłumacz:
Łukasz Praski
Wydawcy:
Wydawnictwo Amber (2014)
Prószyński i Spółka (2009)
ISBN:
978-83-241-5190-5, 978-83-7648-006-0
83-241-5190-5
Autotagi:
druk
4.3 (6 głosów)

„Zostałem aresztowany. Za to, że wygrałem miliard rupii”. Tak zaczyna swą opowieść osiemnastoletni chłopak ze slumsów. Ram odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju. Teraz torturowany ma przyznać, że oszukiwał… „Nie oszukiwałem. Nie odgadywałem odpowiedzi. Ja je znałem. Nie chodziłem do szkoły, nie czytałem książek. Miałem szczęście. Bo czy to nie szczęście, że zadali mi takie pytania, na jakie znałem odpowiedzi?” I tak Ram opowiada dwanaście historii ze swojego życia, które mu dały odpowiedzi na pytania. Historii niebezpiecznych, pasjonujących, wzruszających, przepełnionych wszystkimi kolorami, zapachami i smakami Indii, pędzących przez zmieniające się współczesne krajobrazy: od Delhi, przez Bollywood, po Tadż Mahal. Układają się one w opowieść o walce o szczęście, szczęście, które - jak mówi Ram - jest w nas.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka dla każdego. • Wyjątkowa. • Pewnie większość widziałą już film, ale nawet jeśli, to jest tak wciągająca, że ciężko się od niej oderwać.
  • Niesamowita historia chłopaka,biednego,prostego tzn bez jakiegokolwiek wykształcenia,ale z wielkim sercem i ciekawością życia.Zastanawiające ile można wynieść wiedzy z codziennych zdarzeń jeżeli z uwagą się żyje,słucha innych,dostrzega to co dzieje się wokół,często drobiazgi,istotne.A wszystko tak pędzi,nie ma na nic czasu,może by zwolnić i się rozejrzeć,przysłuchać się?Teraz właśnie taka pora,warto.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo