Osada

Autor:
Michał Śmielak
Wydawcy:
Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska (2023-2024)
Legimi (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
ISBN:
9788383293158, 978-83-8329-278-6
978-83-83293-14-1
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.8 (12 głosów)

Zimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy się obudziło.

W maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy? Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo?

Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archwium X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony.

Michał Śmielak kolejny raz buduje duszną atmosferę małej społeczności, pokazując, że zło nigdy nie śpi…

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Autor to odkrycie tego roku! Ma talent na wyskości Chmielarza !
  • Zbyt drastyczny. Jeszcze się wzdrygam jak sobie przypomnę ... Lubię kryminały, ale ten jest za ciężki i do tego bez zaskoczenia. Kto jest mordercą domyśliłam się gdzieś w połowie książki. Średnio
Dyskusje
  • Voćkice
    Voćkice [Link] su među najpoznatijim i najomiljenijim slot igrama u online casinima, poznate po svojoj jednostavnosti i klasičnom dizajnu. Ove igre obično uključuju simbole poput trešanja, limuna, naranči, grožđa i zvona, a cilj je uskladiti iste simbole na dobitnim linijama. Voćkice su idealne za početnike jer imaju jednostavna pravila i brzu dinamiku igre, dok iskusniji igrači uživaju u potencijalu za velike dobitke, posebice uz pomoć bonus rundi i multiplikatora. Ovaj tip slotova i dalje ostaje jedan od najtraženijih zbog nostalgije i lakoće igranja.
    Odpowiedzi: 0, ost. zmiana: 20.11.2024 21:32
    february   
    [awatar]
    february
Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo