Smaran:

kolory Indii

Autor:
Magdalena Stępień
Wydawcy:
IBUK Libra (2023)
Legimi (2023)
Novae Res (2013-2023)
Zaczytani
ISBN:
978-83-8313-651-6, 978-83-8313-652-3
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
2.0

Poznaj piękno południowych Indii oczami młodej Europejki! Dla Dominiki właśnie zaczyna się najbardziej egzotyczna przygoda życia: praktyki w firmie Pride Estates w Bengaluru. Dziewczyna doskonale zdaje sobie sprawę, że Indie to kraj kontrastów i nierówności społecznych, które mogą być dla niej trudne do zaakceptowania, a jednak rzeczywistość i tak ją zaskakuje. Każdy kolejny dzień spędzony w Bengaluru jest wyzwaniem i lekcją, podczas której Dominika zgłębia tutejszą kulturę, historię i tradycję. Dziewczyna poznaje mentalność Hindusów, uczy się, co wolno, a czego absolutnie nie, i zaczyna dostrzegać piękno w różnorodności i odmienności od europejskich zwyczajów. A i okazji do gorących romansów nie brakuje… „Smaran. Kolory Indii” to fascynująca opowieść o Indiach początku XXI wieku, gdy przemiany społeczne dopiero raczkują, pozycja kobiet wciąż jest niższa niż krów, a lista tematów tabu zdaje się nie mieć końca. Jak odnajdzie się tu młoda, wyzwolona dziewczyna z Europy? Dominika minęła krowę, spod której kopyt płynęła ciemna, mętna rzeka. To ją przekonało, żeby bardziej uważnie patrzeć pod nogi, jednak nie odebrało ani trochę przyjemności ze spaceru. Kiedy dotarła do hotelu, śmiała się już w głos. – Co ty wyprawiasz?! – ostry głos wyrwał ją z zamyślenia. Prabhat szedł w jej stronę z parasolem. – Delektuję się moim pierwszym w życiu monsunem – odpowiedziała, unikając parasola i chciwie chwytając ostatnie krople. – Przecież jest ciepło, a ja i tak już jestem mokra. – Delektujesz się monsunem? – Prabhat przetarł twarz dłonią, a Dominika pomyślała, że dla niego to tylko zwykły deszcz i szkoda, że już nie potrafi się nim cieszyć. – Świetnie! Następnym razem zrób to może jednak w dżungli albo gdzieś indziej na łonie natury, ale na pewno nie w mieście.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książkę sprawnie i szybko się czyta. Przygodne relacje wyzwolonej dziewczyny z Europy popularyzują rozwiązłość i nieczystość.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
lubieksiazki
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo