Nieloty

Autor:
Mateusz Cieślik
Wydawcy:
beYA (2023)
ebookpoint BIBLIO (2023)
Helion
ISBN:
978-83-289-0304-3, 978-83-289-0690-7
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.0

Powieść o sile przyjaźni i mocy nadziei

Opowiem ci o Klarze i opowiem ci o lecie, które na zawsze zmieniło moje życie

Szesnastoletni Filip przeżywa lato swojego życia. Gra z kumplami na komputerze, szwęda się po okolicy i po raz pierwszy poznaje smak miłości. By zaimponować dziewczynie swoich marzeń, Weronice, na spółkę z kolegą kupuje motorynkę. Co prawda nie ma uprawnień, aby ją prowadzić, ale kto by się tym przejmował w małej miejscowości, do której policja zagląda sporadycznie. Do Pawlic prędzej dotrze obwoźny sprzedawca lodów niż policyjny radiowóz.

Beztroskie wakacje gwałtownie się kończą, kiedy Filip wsiada nietrzeźwy na motorynkę. Chwilę wcześniej dostał szansę od losu ― Weronika, która do tej pory go nie dostrzegała, potrzebuje podwózki do domu. Tylko głupi by nie skorzystał z takiej okazji! Filip odpala motocykl, rozpędza się i... unosi w powietrze, by po chwili boleśnie spaść i ostatecznie wylądować na oddziale chirurgii dziecięcej w Gliwicach. Tam poznaje rezolutną i pyskatą Klarę, która właśnie straciła nogę w wypadku samochodowym. Dziewczyna, mimo że sama ma nieciekawą sytuację, próbuje tchnąć nadzieję i ducha walki we wszystkich pacjentów oddziału.

Czy to dobrze, że nadzieja uskrzydla?

Nieloty sprawiły, że moje serce rozpadło się na milion maleńkich kawałeczków, których nie będę w stanie pozbierać, a co dopiero posklejać. Zostałam zniszczona w najpiękniejszy i najboleśniejszy sposób. Wykreowany świat i bohaterowie przypomnieli mi o tym, kim jestem. Zwrócili mi to, co zgubiłam, dorastając. Mateusz Cieślik przeniósł mnie do świata, który doskonale znam ― do małego miasteczka z początku dwudziestego pierwszego wieku. Dlatego historia Fifiego pochłonęła mnie już od pierwszej strony, a po tym, co się wydarzyło w szpitalu, nic już nie będzie takie samo. Jestem pewna, że każdy odnajdzie w tej powieści cząstkę siebie... A może nawet odzyska coś, co kiedyś utracił.

Monika Rutka, autorka trylogii The Chain i powieści The Wave

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • „Nieloty” to moja pierwsza przeczytana książka napisana przez Mateusza Cieślika i na ten moment myślę, że nie ostatnia, bo po tej powieści na pewno chcę się przekonać co jeszcze autor w swoich książkach ma do zaoferowania. W przypadku tej książki autor napisał piękną historię dla młodzieży o sile przyjaźni, o trudnościach życia, o losie, który podcina skrzydła i o nadziei, która może uskrzydlać. I zdecydowanie bardzo dobrze mi się tę lekturę czytało, • Książka skierowana raczej do młodego pokolenia warta przeczytania polecam
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo