Hiszpański brat

Autor:
Katarzyna Nowosielska
Wydawcy:
Katarzyna Nowisielska (2024)
Katarzyna Nowosielska-Kasia Nowosielska Team (2023)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-953961-2-0, 978-83-953961-7-5
978-83-953961-8-2
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza

Jest połowa XIX w. Młoda 20-letnia Alicja ze mieszczańskiej rodziny chce być lekarką. Kobiety wówczas jeszcze nie pracują, nie studiują w Polsce. Dziewczyna dzięki swojemu uporowi podejmuje pracę w jednym z warszawskich szpitali. Ma trudną przeszłość i dzieciństwo. Jest córką powstańca listopadowego.

Jej ojciec musiał po powstaniu emigrować z Polski do Francji. Tam zaczął tworzyć dom wraz ze swoją młodą żoną. Gdy Alicja była mała, jej matka wypadła przez okno na paryski bruk i zabiła się.

Oddaje Alicję pod opiekę do swej siostry mieszkającej w Polsce. Sam musi się uporać z krnąbrnym synem.

20 lat później Alicja, przez przypadek odkrywa, że ma starszego brata. Jest zdruzgotana. W dodatku ostatnie wieści jakie o nim są sugerują, że znajduje się w Hiszpanii. Alicja rzuca wszystko i wraz ze swoją służącą wyrusza w kierunku poszukiwania tożsamości, rodziny.

Tam dostanie się w sam środek wojny domowej jaka rozrywa się w Hiszpanii. Zostanie wzięta za szpiega, uwikłana w sieć intryg i miłosnych perypetii.

Co spotka dalej w Hiszpanii dwie młode kobiety samotnie podróżujące? Co wyniknie z czyhających tam na nie tam niebezpieczeństw?

Zapraszam cię Drogi Czytelniku do podróż po XIX-wiecznej Polce i Hiszpanii skąpanej w słońcu, sieci knowań, konwenansów i ówczesnego postrzegania małżeństwa, roli kobiet i relacji.

W tkankę powieści wplecione są prawdziwe wydarzenia jakie miały miejsce w Hiszpanii i Polsce w połowie XIX w.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo