Archangielsk

Tytuł oryginalny:
Archangel
Autor:
Robert Harris
Tłumacz:
Andrzej Szulc
Wydawcy:
Legimi (2021)
Albatros - Andrzej Kuryłowicz (1999-2021)
Wydawnictwo Książnica (2008)
Libros (2001)
Wydane w seriach:
Książnica Kieszonkowa
Pi
Pi - Albatros
Pi 2
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
3.7 (3 głosy)

POWIEŚĆ SENSACYJNA, W KTÓREJ HARRIS W IDEALNYCH PROPORCJACH ŁĄCZY FIKCJĘ Z FAKTAMI HISTORYCZNYMI.

W FILMOWEJ ADAPTACJI ZATYTUŁOWANEJ „ARCHANIOŁ” W ROLI GŁÓWNEJ WYSTĄPIŁ DANIEL CRAIG.

Głęboko skrywana tajemnica Stalina, której ujawnienie – nawet pół wieku po śmierci dyktatora – może mieć zgubne skutki dla Rosji i całego świata.

Oksfordzki historyk Fleku Kelso uczestniczy w Moskwie w międzynarodowym sympozjum poświęconym archiwom Federacji Rosyjskiej. Ale to nie w oficjalnych archiwach znajduje się coś, co może całkowicie zmienić jego spojrzenie nie tylko na przeszłość, ale także na przyszłość Rosji. To stary Gruzin, Papu Rapawa, były ochroniarz Stalina i świadek jego śmierci, zdradza brytyjskiemu historykowi informacje o istnieniu tajnych zapisków dyktatora.

Kelso, choć ma wątpliwości co do tych rewelacji, nie może zrezygnować z rysującej się szansy napisania historii na nowo. Podąża tropem wskazówek informatora, zwłaszcza kiedy ten zostaje zamordowany. Ale jego poszukiwania, które rozpoczynają się od niewinnej wizyty w bibliotece, zamieniają się w morderczy nocny pościg przez Moskwę, a potem przez północną Rosję, aż do Morza Białego.

Ostatecznym celem jest Archangielsk, bo właśnie tam został pogrzebany na prawie pięć dziesięcioleci największy sekret Stalina.

Mocne, inteligentnie napisane, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony! „The New York Times”

Świetnie zakomponowana powieść, w której wszystkie elementy czemuś służą, także seks i przemoc. Robert Harris, choć podąża własną drogą, jest naprawdę godnym następcą Johna Le Carré i Fredericka Forsytha. „Publishers Weekly”

Doskonały research, wnikliwe obserwacje na temat istoty współczesnej Rosji – tego, co sprawia, że „demokracja” wygląda tam tak, a nie inaczej.

„The Economist”

„Archangielsk” to doskonały przykład tego, jak system polityczny współczesnej Rosji może stać się ciekawym tłem dla pasjonującej powieści sensacyjnej. „Library Journal”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Podobnie jak z inną książką Roberta Harrisa - "V2", po którą sięgnąłem nie spodziewając się fajerwerków, a mnie wciągnęła. Z "Archangielskiem" było podobnie. Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Robert Harris
Tłumacz:Andrzej Szulc
Redakcja:Andrzej Szulc
Wydawcy:Legimi (2021) Albatros - Andrzej Kuryłowicz (1999-2021) Wydawnictwo Książnica (2008) Libros (2001)
Serie wydawnicze:Książnica Kieszonkowa Pi Pi - Albatros Pi 2
ISBN:83-8808-720-7 978-83-245-7663-0 978-837-227-84-18 978-83-8125-534-9 978-83-8125-800-5 978-83-8215-732-1 978-83-8215-746-8 83-88-87-20-7 98-83-245-7663-0 978-83-8225-534-9
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 21 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo