Nocny obserwator

Tytuł oryginalny:
Midnight lock
Autor:
Jeffery Deaver
Tłumacz:
Łukasz Praski
Wydawcy:
Prószyński i Spółka - Pruszyński Media (2023)
Legimi (2023)
Wydane w seriach:
Duże Litery
Cykl o Lincolnie Rhyme
Lincoln Rhyme
ISBN:
978-83-8295-211-7, 978-83-8295-452-4
978-83-8295-472-2, 978-83-8295-819-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
książki
powieści
proza
5.0

Przychodzi w nocy. Patrzy, jak śpisz. I czeka… Lincoln Rhyme i Amelia Sachs powracają z kolejną mroczną sprawą.

Kiedy pewna kobieta zdaje sobie sprawę, że ktoś w nocy sforsował pozornie nie do zdobycia zamek w drzwiach jej mieszkania i poprzestawiał rzeczy osobiste, podczas gdy ona spokojnie spała, jest przerażona. To włamanie, jak dowiaduje się policja, stanowi przesłanie dla całego Nowego Jorku: oto nadchodzi nowy przestępca, który nie cofnie się przed niczym…

Do śledztwa zostają przydzieleni Lincoln Rhyme i Amelia Sachs. Szybko odkrywają, że genialny kryminalista nazywający siebie "Ślusarz" jest w stanie pokonać każdą blokadę i system bezpieczeństwa, jakie kiedykolwiek wymyślono. Jednak gdy lista jego ofiar zaczyna się wydłużać, siły policyjne odkrywają coś, co wydaje się być ogromnym błędem w rozwiązaniu jednej z poprzednich spraw Rhyme’a. Mężczyzna zostaje zwolniony z pracy konsultanta departamentu śledczego i staje przed trudnym wyborem: porzucić dotychczasowe zajęcie czy zaryzykować więzienie i rozwikłać tajemnicę Ślusarza, zanim ten zastawi na kogoś ostateczną pułapkę…

Kiedy niektóre wielkie nazwiska na amerykańskiej półce kryminalnej wykazują oznaki zmęczenia lub pośpiechu, gdy masowo produkują kolejne tytuły, Jeffery’emu Deaverowi nie można zarzucić obniżenia standardów. Jego dialogi i zwroty akcji w "Nocnym obserwatorze" są tak ostre jak zawsze. - "The Times" (Wielka Brytania)

Koniec końców i tak wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że nie ma pod słońcem drugiego takiego detektywa jak Lincoln Rhyme. - "Kirkus Reviews"

"Nocny obserwator" to kolejny superhit autorstwa tego bardzo płodnego mistrza, który od prawie czterech dekad nadal zachowuje tę samą zachwycającą czytelników magię! Kocham to i zawsze jestem gotów na więcej. - "Mystery nad Suspense Magazine"

Jeffery Deaver jest autorem wielu bestsellerowych thrillerów. Z wykształcenia dziennikarz i prawnik, przez kilka lat współpracował z dziennikami "New York Timesa" i "Wall Street Journal". Był także doradcą prawnym jednej z większych firm na amerykańskiej giełdzie. Zaliczany jest do grona najbardziej poczytnych i nagradzanych twórców kryminałów - światową sławę przyniósł mu zekranizowany "Kolekcjoner Kości", rozpoczynający obecnie już 15-tomowy cykl o Lincolnie Rhyme i Amelii Sachs.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • kolejna bardzo dobra ksiązka tego autora - czyta się z zain­tere­sowa­niem­ i bez wysiłku.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo