Samookaleczenia nastolatków:

uwolnij się od destrukcyjnych zachowań dzięki technikom terapii DBT

Autor:
Sheri van Dijk
Tłumacz:
Jolanta Bartosik
Wydawcy:
GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (2022-2024)
Legimi (2023)
ISBN:
978-83-7489-984-0, 978-83-7489-999-4
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
poradniki

  • Połóż kres destrukcyjnym zachowaniom – raz na zawsze
  • Poradź sobie z niepokojącymi, bolesnymi myślami
  • Naucz się zdrowych strategii radzenia sobie z emocjami

Samookaleczanie świadczy o tym, że przeżywasz intensywne, trudne do zniesienia, bardzo nieprzyjemne emocje, z którymi nie potrafisz sobie poradzić. Ranienie ciała pozwala ci dać im upust. Być może masz poczucie, że jesteś do niczego, nie radzisz sobie z życiem lub nienawidzisz siebie. Może często targają tobą uczucia takie jak rozpacz, wstyd, smutek, lęk, gniew czy poczucie winy. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie się okaleczają. Niezależnie jednak yod powodu prawda jest taka, że samookaleczanie jest destrukcyjnym – i mogącym prowadzić do śmierci – sposobem radzenia sobie z bólem emocjonalnym. Jakaś część ciebie rozumie, że takie postępowanie na dłuższą metę jest niezdrowe i nieskuteczne. Na szczęście istnieją zdrowe i bezpieczne sposoby radzenia sobie z emocjami. Zapoznasz się z nimi w tym poradniku. Dzięki tej książce rozwiniesz cztery ważne umiejętności:

  • uważność – która pozwala doświadczać emocji bez konieczności działania;
  • tolerancję na stres – która pomoże ci zwalczyć chęć okaleczania siebie;
  • regulację emocji – która pomaga zrozumieć i kontrolować bolesne uczucia;
  • skuteczność interpersonalną – która przekłada się na szacunek dla siebie i minimalizuje poczucie bezwartościowości i beznadziei.

Życie bywa bolesne, ale nie musisz stawiać czoła temu bólowi w pojedynkę. Dzięki pracy z tym poradnikiem zdobędziesz narzędzia niezbędne do radzenia sobie z trudnymi myślami i uczuciami w bezpieczny, zdrowy sposób.

Po pierwsze, celem tej książki jest pomóc ci zrozumieć własne zachowanie niezależnie od tego, czy okaleczasz swoje ciało (np. tniesz się, przypalasz), czy też robisz coś, co ma autodestrukcyjny charakter (np. zażywasz narkotyki, nadużywasz alkoholu, uprawiasz seks bez zabezpieczenia z nieznajomymi).

Po drugie, jej celem jest wyposażenie cię w narzędzia pozwalające reagować odpowiednio na te rzeczy w życiu, które sprawiają, że uciekasz się do niezdrowych sposobów radzenia sobie z bólem i z trudnościami napotykanymi na swojej drodze. Dzięki temu poradnikowi zdobędziesz umiejętności potrzebne, aby funkcjonować w zdrowszy sposób, dokonywać autonomicznych wyborów i budować takie relacje z innymi ludźmi, w których będziesz się czuć dobrze.

Książka bazuje na założeniach terapii dialektyczno-behawioralnej, która została opracowana po to, aby pomagać osobom takim jak ty, czyli zmagającym się z impulsami i zachowaniami autodestrukcyjnymi, a nawet z myślami samobójczymi.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo