Święty Mikołaj bierze nadgodziny

Tytuł oryginalny:
Babbo Natale fa gli straordinari
Autor:
Michele D'Ignazio
Ilustracje:
Sergio Olivotti
Tłumacz:
Joanna Wajs
Wydawca:
Nasza Księgarnia (2022)
ISBN:
978-83-10-13873-6
Autotagi:
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
5.0

Święty Mikołaj z powodu ogólnoświatowego kryzysu został zwolniony i musiał znaleźć nowe zajęcie. Na szczęście praca w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania i produkcja prezentów z recyklingu przynosi mu dużo satysfakcji. Wciąż przychodzą też do niego listy od dzieci. Niektóre niezwykłe, jak ten od Śnieżynki, która prosi, żeby w jej mieście zakwitły kwiaty, a drzewa zaczęły rodzić owoce. Niewiele myśląc, Mikołaj podejmuje wyzwanie i rusza (na miotle!) w drogę, aby spełnić marzenie dziewczynki.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Święty Mikołaj doskonale odnajduje się w swojej nowej roli. Z ogromnym zaangażowaniem i fascynacją odbiera odpady z różnych domostw. Zawsze dostrzeże potencjał w zbieranych przez siebie śmieciach. Dzięki nim produkuje zrecyklingowane prezenty, co go bardzo satysfakcjonuje. Po części nadal nieoficjalnie pełni funkcję Świętego Mikołaja. Ciągle przecież otrzymuje listy od dzieci, które z uwagą czyta. Stara się spełniać marzenia swoich nadawców, nawet te najbardziej zaskakujące, a czasami wręcz abstrakcyjne. Jeden taki nietypowy list otrzymuje od niejakiej Śnieżynki. Mikołaj jest zaintrygowany informacjami od dziewczynki, bo ona wcale nie prosi w liście o żadne prezenty. Raczej martwi się w pewnym sensie o przyszłość tego świata, prosząc Mikołaja o interwencję w bardzo delikatnej sprawie… Czy i tym razem Mikołajowi uda się spełnić marzenie dziecka? • Przed wami naprawdę niesamowita historia, w której Mikołaj lata na miotle, zakłada rodzinę i zupełnie przypadkiem zostaje „ojcem”. Jest jak zwykle zabawnie, zaskakująco, wzruszająco i zupełnie niebanalnie. Polecam gorąco lekturę.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo