Saga rodu Florio: Sycylijskie lwy

Tytuł oryginalny:
Leoni di Sicilia
Autor:
Stefania Auci
Tłumacz:
Tomasz Kwiecień
Lektor:
Katarzyna Puchalska
Wydawcy:
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix im. Henryka Ruszczyca (2023)
Wydawnictwo W. A. B (2022-2023)
Wydawnictwo WAB (2022)
Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o. o (2022)
Wydane w seriach:
Saga rodu Florio
Saga dei Florio
ISBN:
978-83-280-8783-5, 978-83-66526-34-1
Autotagi:
audiobooki
druk
książki
powieści
proza
4.0 (4 głosy)

Rodzina, która rzuciła wyzwanie światu. Rodzina, która zdobyła wszystko. Rodzina, która stała się legendą. Bracia Paolo i Ignazio Florio przybywają do Palermo w 1799 roku. Są zdeterminowani, by dotrzeć na szczyt, zdobyć bogactwo i wpływy. I udaje im się: ich sklep korzenny w krótkim czasie staje się najlepszy w mieście, a zyski z handlu siarką i skupowanych od zubożałej miejscowej arystokracji nieruchomości pozwalają założyć własną kompanię żeglugową. To za sprawą kolejnych pokoleń rodziny Floriów wino biedaków - marsala - zostaje przekształcone w nektar godny królewskiego stołu, a rewolucyjna metoda konserwacji tuńczyka - w oleju i w puszkach - ożywia konsumpcję. Mieszkańcy Palermo obserwują ekspansję Floriów ze zdumieniem i pogardą. Nie wiedzą, że to właśnie pragnienie awansu społecznego leży u podstaw ambicji tego rodu i naznacza życie jego członków na dobre i na złe; że mężczyźni z tej rodziny są jednostkami wyjątkowymi i choć nie potrafią się do tego przyznać, muszą mieć przy sobie równie wyjątkowe kobiety. W Sycylijskich lwach Stefania Auci przeplata dzieje finansowego i towarzyskiego wzlotu Floriów opowieściami o ich burzliwym życiu osobistym, zaś cała historia toczy się w najbardziej niespokojnych latach w dziejach Italii.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Losy rodziny Flori rozgrywają się na Sycylii w pierwszej połowie XIX wieku. Autorka wyjaśnia konteksty historyczne, co jest dodatkowym plusem. A ponieważ niedawno byłam na Sycylii, to z jeszcze większą chęcią poznawałam losy wyspy i jej mieszkańców. • Polecam.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo