Szaleństwo i chwała

Tytuł oryginalny:
Folly and the glory
Inne tytuły:
wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją 1945-2020
1945-2020
Autor:
Tim Weiner
Tłumacz:
Jan Szkudliński
Lektor:
Hubert Kułacz
Wyd. w latach:
2022 - 2023
Wydane w seriach:
Książka dla Ciebie
Książka dla Ciebie (Fundacja Edukacji Nowoczesnej)
Książka dla Ciebie 2023
ISBN:
978-83-8188-328-3, 978-83-8188-902-5
Autotagi:
CD
DAISY
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
4.0

Tim Weiner, laureat Nagrody Pulitzera i National Book Award, odsłania kulisy wojny politycznej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Wnikliwa, a zarazem napisana w porywającym stylu historia zmagań i rywalizacji między dwoma mocarstwami – szpiegostwa, sabotażu, trudnej dyplomacji i skutecznej dezinformacji – od początku konfliktu w 1945 roku aż po koniec prezydentury Donalda Trumpa w roku 2020.

Autor zabiera nas za zamknięte drzwi gabinetów oraz śledzi poczynania CIA i machinacje KGB na całym świecie. Bezpardonową walkę o rząd dusz pokazują niedawno odtajnione dokumenty dotyczące zrywów wolnościowych w NRD w 1953 roku, w Polsce i na Węgrzech w roku 1956. Szczegóły akcji CIA w Kongu lat 60., rola Radia Wolna Europa oraz propaganda i akcje dezinformacyjne, narodziny „Solidarności” i stan wojenny w Polsce, upadek Muru Berlińskiego, krach Związku Radzieckiego, relacje Billa Clintona i Borisa Jelcyna, zjednoczenie Niemiec, rozszerzenie Unii Europejskiej i NATO, pojawienie się na scenie politycznej Władimira Putina, brawurowe akcje hakerskie i błyskotliwe wykorzystanie Internetu do wywarcia wpływu na amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku – to tylko skrót rozważań, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, w jakim miejscu jesteśmy obecnie i dlaczego się w nim znaleźliśmy.

Tim Weiner w książce, którą czyta się jak szpiegowski thriller, nie tylko trafnie diagnozuje i wskazuje źródła obecnej erozji demokracji na świecie, ale też obnaża sposób działania sił, które się do tego przyczyniają, i podpowiada, jak można się im przeciwstawić, zanim będzie za późno.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Wojna polityczna między Stanami Zjednoczonymi a Rosją." • Podtytuł książki Tim'a Werner'a wyjaśnia wszystko. Treści zawarte w książce mogą szokować. Ale tylko amerykańskich czytelników tego rodzaju pozycji. Nieco mniej bulwersują obywateli Europy, szczególnie jej zachodniej części. Fakty, oceny, komentarze zapisane przez autora na mnie wrażenia nowości nie wywarły. Szczególnie teraz, kiedy ponurym zwieńczeniem konfliktów o władzę nad światem stała się wojna. • Rzecz jest udanie napisana i godna polecenia. Aczkolwiek, od laureata "wszystkich nagród", amerykańskich, wymagam nieco lepszego stylu. A i formy bardziej udanej. • (Opinia na L.C.)
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją 1945-2020 1945-2020 wojna polityczna pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Rosją
Autor:Tim Weiner
Tłumacz:Jan Szkudliński
Lektor:Hubert Kułacz
Wydawcy:Fundacja Edukacji Nowoczesnej (2023) Fundacja Moderna (2023) Legimi (2023) Dom Wydawniczy Rebis (2022-2023) IBUK Libra (2022) ebookpoint BIBLIO (2022)
Serie wydawnicze:Książka dla Ciebie Książka dla Ciebie (Fundacja Edukacji Nowoczesnej) Książka dla Ciebie 2023
ISBN:978-83-8188-328-3 978-83-8188-902-5
Autotagi:audiobooki beletrystyka CD czytak DAISY dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura stosowana MP3 nagrania publikacje popularnonaukowe sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo