Duchy minionych lat: Zimowy sen

Inne tytuły:
Duchy minionych lat Tom 4,
Autor:
Joanna Jax
Wydawcy:
Legimi (2022)
Wydawnictwa Videograf SA (2021-2022)
Heraclon International (2020-2022)
ISBN:
978-83-7835-845-9, 978-83-7835-929-6
978-83-8271-337-4, 978-83-8271-338-1
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
powieści
proza
Więcej informacji...

Po euforii związanej z podpisaniem porozumień sierpniowych i powstaniem Solidarności nadchodzi ponura i trudna rzeczywistość. Polski rząd wprowadza reglamentację towarów, sklepy świecą pustkami, a premierem zostaje generał Wojciech Jaruzelski. Atmosfera roku 1981 sprawia, że niektórzy poważnie rozważają ucieczkę z Polski, zanim dojdzie do najgorszego. W grudniu zostaje ogłoszony stan wojenny, który wiele zmienia w życiu bohaterów. Dochodzi do aresztowań, a kraj pogrąża się w coraz większym chaosie, zaś marzenia o wolnej Polsce pękają jak bańka mydlana. Bez względu na poglądy i orientację polityczną wszyscy żyją w niepewności i strachu. Bohaterowie zmagają się także z dramatami i problemami osobistymi, których rozwiązanie muszą odłożyć na później, a jedyne, czego pragną, to spokój, stabilizacja i względna normalność. Do tej ostatniej jest jednak jeszcze bardzo daleko.

***

„Znakomita panorama polskich zjawisk i dylematów w przełomowym momencie naszej historii najnowszej. Uważna, pełna emocji i świetnie napisana. Nie prześpijcie »Zimowego snu«”.

Maciej Siembieda

***

„Umęczeni wiecznym niedostatkiem Polacy podejmą decyzję o przeciwstawieniu się komunizmowi. Jednak po obu stronach barykady będą ludzie, których łączy wspólna krew i przeszłość niedająca się tak po prostu wymazać. W koszmarze stanu wojennego Polacy doświadczają paraliżującego strachu, trafiają do więzień, są bici i zastraszani. Autorka w wielkim stylu opisuje ten jeden z najtrudniejszych momentów z historii Polski. Z dużym wyczuciem waży racje każdej ze stron, nie pozostawiając wątpliwości co do słuszności walki Polaków o niezależność. Nie waha się poruszać drażliwych tematów, o których jeszcze niedawno mówiono w zupełnie innym tonie. »Duchy minionych lat« to najpiękniejsza historia o Polakach, jaka mogła się nam przytrafić. To idealne połączenie wielkich uczuć i dramatu narodu, który przeszedł piekło, aby sięgnąć po wolność. Joanna Jax po raz kolejny opowiedziała nam historię, która dodała nam sił”.

Adrianna Michalewska, redaktorka portalu kulturalnego Granice.pl, autorka

***

„»Zimowy sen« jest nie tylko doskonałą kontynuacją losów wcześniej poznanych bohaterów cyklu »Duchy minionych lat«. To przede wszystkim wysokiej jakości świadectwo tego, co wydarzyło się w Polsce w 1981 roku. Jestem pod wrażeniem niezwykle merytorycznej oprawy historycznej zbudowanej dookoła losów Łyszkinów, Dargiewiczów i Lewinów. Joanna Jax, kreśląc swoją opowieść, odnosi się do szerokiego kontekstu społecznego i politycznego nie tylko Polski, ale i całego świata. Jeśli nie pamiętacie tych czasów, macie szansę na wyjątkową i mądrą lekcję historii, od której trudno będzie się oderwać. Jeśli tak jak ja należycie do starszego pokolenia, poczujecie, że czas cofnął się w mgnieniu oka. Wystarczy tylko przeczytać kilka zdań, a znajdziecie się w latach osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. Emocjonująca, bolesna przeszłość nas wszystkich zamknięta w doskonałej powieści. Ten cykl z przyjemnością podaruję w prezencie bliskim!”

Katarzyna Łukaszczyk, Blog pod Małym Aniołem

***

„Joanna Jax ma wyjątkową zdolność wyłuskiwania najbardziej znaczących wydarzeń dziejowych, wplatania ich w fabułę powieści, następnie podawania czytelnikowi w niezwykle zajmującej formie. Cyklem »Duchy minionych lat« autorka po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią tkania wielowątkowych sag rodzinnych z historią Polski w tle. Polecam gorąco!”

Sandra Jędrowiak, Miłość do czytania

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:Duchy minionych lat Tom 4, Wielka Saga
Autor:Joanna Jax
Wydawcy:Legimi (2022) Wydawnictwa Videograf SA (2021-2022) Heraclon International (2020-2022)
ISBN:978-83-7835-845-9 978-83-7835-929-6 978-83-8271-337-4 978-83-8271-338-1
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 4 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo