TO NIE JEST KSIĄŻKA O TYM, JAK ŻYĆ, MAJĄC MNIEJ, ALE JAK ŻYĆ GŁĘBIEJ I PEŁNIEJ
Kochaj ludzi, używaj rzeczy to poradnik napisany przez bohaterów popularnych dokumentów Minimalizm: Czas na mniej dostępnych na kanale Netflix. Joshua Fields Millburn i Ryan Nicodemus zachęcają nas do zadania sobie kluczowego pytania: Czy życie mogłoby być lepsze, gdybyś miał mniej?
Wyobraź sobie życie, w którym masz mniej: rzeczy, bałaganu, stresu, długów i niezadowolenia – życie z mniejszą liczbą rozpraszaczy. A teraz wyobraź sobie życie, w którym masz więcej: czasu, znaczących relacji, miejsca na rozwój, zaangażowania i zadowolenia – życie pełne pasji, w którym nie dajesz się złapać w pułapki, jakie zastawia na ciebie chaotyczny świat. To właśnie świadome życie.
W książce Kochaj ludzi, używaj rzeczy zwykłe porządkowanie jest jedynie wstępem i okazją, by pokazać, w jaki sposób minimalizm stwarza przestrzeń na przewartościowanie i uzdrowienie siedmiu podstawowych relacji w życiu: z rzeczami, prawdą, samym sobą, pieniędzmi, wartościami, kreatywnością i innymi ludźmi. Autorzy wykorzystują własne doświadczenia – oraz doświadczenia ludzi, których spotkali na swojej drodze – aby pokazać, jak wieść pełniejsze i bardziej sensowne życie, zgodnie z zasadą: kiedy już masz mniej, możesz zrobić miejsce na więcej, ale tego, co się liczy najbardziej.
Minimalizm postrzegałam najpierw jako modę, a później jako niewygodną szufladkę. Nie lubię tego typu ograniczeń. Czuję się maksymalistką uczuć, przeżyć i emocji, doświadczeń, wiedzy, wrażeń i zachwytów. Potrzebuję wolności. I czytając tę książkę, jakże mądrą, inspirującą i zachęcającą do samodzielnego myślenia – czułam tę wolność. Bliska mi jest zawarta w niej niezależność, świadomość wyborów, odwaga życia. Zaglądanie pod podszewkę tego, co kryje się pod warstwą społecznych nawyków, wzorców i stereotypów. Dzięki tej książce odkryjesz to, co jest w życiu najważniejsze. Bardzo polecam!
Z miłością,
Agnieszka Maciąg – autorka książek, webinarów i bloga
Zagubiliśmy się w stwarzanym przez nas zewnętrznym świecie. Jest w nim coraz więcej przedmiotów, informacji i faktów, a coraz mniej sensu i coraz dalej do drugiego człowieka. Gubimy więc to, co najważniejsze, podążając za sztucznie wykreowanymi potrzebami.
Minimalizm jest drogą, dzięki której możemy odnaleźć i realizować swoje wartości, a uczciwość wobec siebie – kompasem, który wskaże kierunek.
Marek Kamiński – zdobywca bieguna północnego, założyciel Marek Kaminski Academy