Klara i słońce

Tytuł oryginalny:
Klara and the sun
Autor:
Kazuo Ishiguro
Tłumacz:
Andrzej Szulc
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2017-2023)
Legimi (2021-2022)
Wydane w seriach:
Klasyki Albatrosa
Autotagi:
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.4 (19 głosów)

Jedna z najbardziej wyczekiwanych książek 2021 roku.

Pierwsza powieść Kazuo Ishigury opublikowana po tym, jak w 2017 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Historia, w której słychać echa jego wcześniejszej książki – Nie opuszczaj mnie.

Świat widziany oczami niezwykłej narratorki.

Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej.

Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?

Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona.

I choć przed opuszczeniem sklepu otrzymuje ostrzeżenie, że ludziom nie zawsze można ufać, jest gotowa zrobić wszystko, by wywiązać się ze swojego zadania. Ale żeby jej starania przyniosły rezultat, nieodzowna jest pomoc Słońca. Właśnie w nim i jego dobroczynnym działaniu Klara widzi nadzieję. Bo choć świat, który poznaje, jest daleki od idealnego, Klara nie traci optymizmu.

Klara i Słońce to powieść o wielkiej sile emocjonalnej (… ) porywająco świeża i zaskakująca, a jednocześnie spójna z całym dorobkiem Ishigury.

Angus Cargill, Faber & Faber

Klara i Słońce to ekscytująca książka, która przedstawia spojrzenie na nasz zmieniający się świat oczami niezapomnianej narratorki i która stara się odpowiedzieć na podstawowe pytanie: co to znaczy kochać?

Jordan Pavlin, The Knopf Doubleday Publishing Group

Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, znany m.in. z takich powieści, jak Okruchy dnia i Nie opuszczaj mnie, jest laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2017 rok. W uzasadnieniu Akademia Szwedzka napisała, że nagroda należy się Ishigurze, który w swych powieściach o wielkiej emocjonalnej sile odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem łączności ze światem. W krótkim wywiadzie udzielonym tuż po ogłoszeniu wyników stała sekretarz Akademii, Sara Danius, powiedziała, że proza Ishiguro to połączenie pisarstwa Jane Austen i Franza Kafki z domieszką stylu Marcela Prousta.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dość nieoczywiste spojrzenie noblisty na kondycję ludzką. Zachęcająca do myślenia powieść o emocjach, relacjach i samotności z punktu widzenia sztucznej inteligencji, która nie do końca okazuje się być jedynie "ludzką kopią". Bardzo polecam.
  • Klara nie jest zwykłą dziewczynką. Nie jest nawet człowiekiem. Klara jest SP - Sztuczną Przyjaciółką. Została skonstruowana w taki sposób, aby zapewnić towarzystwo innym dzieciom. Android obdarzony nadzwyczajnymi zdolnościami poznawczymi, niezwykłą pamięcią, intuicją oraz empatią. • Klara przez kilka dni zajmuje honorowe miejsce w sklepie. Siedzi w witrynie, bacznie obserwuje zewnętrzny, nieznany dotąd świat. W ten sposób stara się nauczyć oraz zrozumieć ludzkie zachowania, aby jak najlepiej odwzorować je i zastosować w konkretnej sytuacji. Obserwuje również ludzi, którzy wchodzą do środka i ma szczerą nadzieję, że któregoś dnia los uśmiechnie się również do niej. Jednak, kiedy czeka na swoje dziecko, kierowniczka zwraca jej uwagę, aby zbytnio nie ufała ludziom. • Klara w końcu trafia do nastoletniej, chorej dziewczynki imieniem Josie. W nowym domu stara się jak najlepiej wypełniać swoje obowiązki, chociaż zadanie wcale nie jest łatwe. • Czy Klarze uda się zostać idealną SP? I jaką rolę odegra tytułowe słońce? • Narracja powieści została poprowadzona w sposób wywarzony i niezwykle spokojny przez Klarę. Patrzymy na świat oczami Androida i choć pełno w nim ludzi i robotów, panuje smutek, przygnębienie i samotność. • Przez całą książkę autor prowadzi nas i zmusza do zastanowienia nad naszym postępowaniem. Zadaje niew­ypow­iedz­iane­ pytania o naszą egzystencję. Filozoficzne rozmyślania pojawiają się samoczynnie a najważniejsze dla mnie brzmi: co określa moje człowieczeństwo? • Ta powieść wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się tak, aby brakowało mi słów do napisania recenzji. Jeżeli już ich używam, to wydaje mi się, że mimo wszystko są one za słabe, w celu oddania wybitności tej lektury. Przeczytaj a zrozumiesz co mam na myśli. • Kocham tę książkę! - te słowa określają wszystko.
  • W tym przypadku ciężko mi wyrazić swoją opinię przede wszystkim dlatego, że książka straciła w moich oczach przez formę audiobooka, którego wysłuchałam. Głos lektorki nie pasował mi w ogóle do odgrywanych postaci, a w połączeniu z dosyć wolną akcją zupełnie nie byłam ciekawa „co dalej”. Mimo wszystko, po przesłuchaniu całości i braniu pod uwagę formy książkowej – która ma dla mnie totalnie inny wydźwięk uważam, że to po prostu kolejny stary, dobry Ishiguro – którego jedni kochają, a do innych po prostu nie trafia. Ja plasuje się gdzieś po środku jeśli chodzi o odbiorców pisarza i tak jak „Kiedy byliśmy sierotami” oceniłam „Klarę…” na 7/10. • Mimo dłużącej się pierwszej połowy i dosyć spokojnej akcji znajdziemy tu wiele trafnych i ciekawych rozważań na temat kierunku w jakim zmierza nasz świat. Na samym początku poznajemy Klarę będącą SP (Sztuczny Przyjaciel) i spędzającą czas na wystawie sklepowej czekając aż jakieś dziecko wybierze ją na swojego towarzysza. Obserwując przechodniów za szybą Klara stara się przyswoić i zrozumieć ludzkie zachowania i „nauczyć” jak najwięcej emocji. Wizja takiego świata rodzi przed nami wiele pytań i sprawia, że zaczynamy zastanawiać się czy właśnie taka przyszłość czeka i nas.
1 2
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Kazuo Ishiguro
Tłumacz:Andrzej Szulc
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros Andrzej Kuryłowicz (2017-2023) Legimi (2021-2022)
Serie wydawnicze:Klasyki Albatrosa
ISBN:978-83-8215-365-1 978-83-8215-385-9 978-83-8215-489-4 978-83-8215-727-7 978-86-8215-365-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo