W zamknięciu

Tytuł oryginalny:
Lock me in
Autor:
Kate Simants
Tłumacz:
Jerzy Wołk-Łaniewski
Wydawcy:
Muza Warszawskie Wydawnictwo Literackie (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-287-1433-5, 978-83-287-1434-2
978-83-287-1554-7
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
3.8 (4 głosy)

Skrzętnie skrywane sekrety, przerażające zachowania z pogranicza opętania, transu i histerii oraz wstrząsający obraz destrukcyjnej siły miłości. Kate Simants, była dziennikarka śledcza, stworzyła niepokojący thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu i mrozi krew w żyłach, a ponadto zaskakuje zwrotami akcji i nieoczekiwanym rozwiązaniem.

Ellie Power sprawia wrażenie zwykłej dziewiętnastolatki – mieszka z matką, z którą łączą ją dobre relacje, spotyka się z odpowiedzialnym, kochającym chłopakiem i ma przed sobą przyszłość rysującą się w jasnych barwach. Ale to idealne życie to tylko pozory.

Spokojna i sympatyczna dziewczyna pod osłoną nocy przemienia się w potwora. Wpada w furię, staje się agresywna i nieprzewidywalna. Christine, matka Ellie, przez lata wypracowała skuteczny, choć przerażający sposób panowania nad emocjami córki. Co wieczór zamyka na klucz drzwi od jej sypialni. Z troski o nią i ze strachu o siebie. Dla bezpieczeństwa ich obu.

Pewnego ranka Ellie budzi się przerażona. Zamek wyłamany od środka, ubłocone ubrania wciśnięte w kąt pokoju, ślady po drucie na skórze i rozmazana wizja ostatnich kilku godzin. Dziewczyna wie, że minionej nocy musiało się wydarzyć coś strasznego. Po raz kolejny. Rosnący niepokój potęguje fakt, że chłopak Ellie, Matt, zniknął bez śladu… Koszmar sprzed lat powraca ze zdwojoną siłą.

„Mistrzowska intryga, genialny styl” Harriet Tyce, autorka „Krwawej pomarańczy”

„Ambitna, wielowarstwowa powieść, która wciągnęła mnie od pierwszej strony” S.E. Lynes, autorka thrillera „Matka”

„Jeden z najlepszych literackich debiutów” Clare Empson, autorka „Nie powiem”

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • dosc dziwna tematyka, co moze byc zaleta. fabula troche pogmatwana, ale czyta sie dosc szybko i dobrze
  • Cała historia zapowiadała się dobrze dzięki dosyć oryginalnego pomysłowi autorki. Sięgnęłam po nią z wielką radością i zaciekawieniem. I niestety moje oczekiwania przerosły tę książkę, więc nieco się zawiodłam. • Główną bohaterką jest Ellie, którą ciężko było mi sobie wyobrazić. Ciągle miałam wrażenie, że jest to mała dziewczynka, młodsza niż podaje autorka. Jej zachowanie często było nielogiczne i nie trzymało się całości. Bardzo się bała, miała ataki paniki, a nagle leciała do zupełnie obcych ludzi. Na noc była zamykana w pokoju bez możliwości samodzielnego wyjścia. Było to dla bezpieczeństwa jej jak i innych. Gdy pełna nadziei na odnalezienie zaginionego chłopaka chce się wyrwać z domu w środku nocy - z łatwością wychodzi oknem. Więc po co to zamykanie, skoro za każdym razem mogła wydostać się przez okno? Ehh.. • Pomysł był dobry, sytuacja opisana, emocje związane ze zniknięciem i pełno niewiadomych co do wydarzeń. Jednakże brakowało mi tu akcji i więcej dynami. Momentami historia zdawała się nudzić 🙄 • Za to genialnym pomysłem były wstawki z rozmów z lekarzem. Wyzwalało to w czytelniku więcej emocji, było dobrym przerywnikiem. • Na sam koniec książki nie mogłam się oderwać, bo chciałam poznać najważniejsze wyjaśnienie i wow, nieźle wymyślone! • "W zamknięciu" nie trafi do moich ulubieńców, ma swoje wady, ale nie można powiedzieć, że jest to zła książka.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo