Absolutnie fantastyczna sprawa

Tytuł oryginalny:
Absolutely remarkable thing
Autor:
Hank Green
Tłumacz:
Ewa Pater-Podgórna
Wydawcy:
Wydawnictwo Bukowy Las (2021)
Legimi (2021)
ISBN:
978-83-8074-321-2, 978-83-8074-322-9
Autotagi:
beletrystyka
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
4.0

Wędrująca przez Nowy Jork o trzeciej nad ranem dwudziestotrzyletnia April May napotyka na ulicy gigantyczną rzeźbę. Zachwycona widokiem trzymetrowego transformersa w samurajskiej zbroi, namawia swojego kumpla Andy’ego do uwiecznienia znaleziska w krótkim filmiku, który szybko ląduje na YouTubie. Następny dzień okazuje się dla April pierwszym dniem nowego, viralowego życia. Gdy takie same roboty pojawiają się w kilkunastu miastach na świecie – od Pekinu po Buenos Aires – April, jako pierwszy świadek tego wydarzenia, sama staje się przedmiotem ogromnego zainteresowania mediów.

Dziewczyna postanawia wykorzystać sytuację, by zostawić po sobie jakiś ślad na ziemi. Musi jednak zmierzyć się z konsekwencjami niespodziewanej sławy – z tym, jak popularność wpływa na relacje z ludźmi, bezpieczeństwo i poczucie tożsamości. Publiczność bacznie jej się przygląda, z nadzieją, że uda jej się odgadnąć nie tylko kim są tajemniczy przybysze, ale też po co pojawili się wśród nas.

Niezwykły debiut literacki Hanka Greena, brata słynnego pisarza Johna Greena, jest porywającą, napisaną z rozmachem powieścią, której młoda bohaterka z dnia na dzień zostaje celebrytką – nieświadoma, że jest przy tym częścią historii tak wielkiej i zdumiewającej, że trudno to sobie wyobrazić.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Sięgnęłam po tę książkę chyba tylko dlatego, że okładka przyciągnęła mój wzrok. Spodziewałam się po niej lekkiej i zabawnej obyczajówki w stylu ‘Beach Read” i w sumie coś na ten kształt dostałam. Jest tu jednak o wiele mniej wątku romantycznego (co jest plusem) a więcej wątków paranormalnych oraz krytycznego spojrzenia na dzisiejszy świat social-mediów ( co akurat było dla mnie dużym zaskoczeniem, zaraz obok faktu, że to pierwsza część większej serii a nie zamknięta historia). Poniekąd klimatem przypominała mi odrobinę serię o Ruby Redfort, jednak zdecydowanie dla tej książki targetem jest trochę starsza publika. • Historia rozpoczyna się w momencie, kiedy główna bohaterka – April May trafia w środku nocy na gigantyczną rzeźbę, która pojawiła się znikąd w centrum Nowego Jorku. Dziewczyna w towarzystwie swojego kumpla postanawia nagrać zabawny filmik dokumentujący nową „ozdobę” miasta i wrzucić go do sieci. Na drugi dzień okazuje się, że przez te kilka godzin nagranie stało się viralem, a April jest pierwszą osobą, która wrzuciła materiał z monumentalnym gigantem, którego podobizny pojawiły się nagle także w innych częściach świata. Od tej pory życie dziewczyny i jej kumpla wywraca się do góry nogami, nie tylko z powodu ich nagłej sławy, ale także dlatego, że tak naprawdę nikt nie ma pojęcia czym są tajemnicze rzeźby oraz w jakim celu zostały ustawione w różnych zakątkach globu. • Przez historię płynie się szybko, jest lekka, choć widać, że autor starał się przemycić w niej głębszy przekaz jeśli chodzi o ślepe podążanie za „gwiazdami internetu’, które jest w dzisiejszych jest niestety na porządku dziennym. Historia nie wciągnęła mnie na tyle, by wyczekiwać kolejnej części cyklu, ale być może w przyszłości sięgnę po nie w ramach odskoczni do czegoś z lżejszej półki. 7/10
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo