Lepsza połowa:

o genetycznej wyższości kobiet

Tytuł oryginalny:
Better half
on the genetic superiority of women,
Autor:
Sharon Moalem
Lektor:
Tomasz Sobczak
Tłumacz:
Ewa Skórska-Filip
Wyd. w latach:
2020 - 2021
Wydane w seriach:
Czytak Larix
Duże Litery
ISBN:
978-83-8169-357-8, 978-83-8234-506-3
978-83-8234-518-6
Autotagi:
audiobooki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...

Kobiety przewyższają mężczyzn pod każdym względem. Nie wierzysz? Oto kilka faktów: kobiety żyją dłużej od mężczyzn, mają silniejszy układ odpornościowy, lepiej radzą sobie z nowotworami, postrzegają świat w szerszej palecie barw... Mało? To wcale nie wszystko! Sharon Moalem, autor książki "Lepsza połowa" prezentuje bardzo długą listę argumentów, dowodzących, że kobiety są po prostu lepsze od mężczyzn. Co więcej, wyjaśnia, dlaczego tak jest!

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, dlaczego kobiety są lepszą częścią ludzkości, ta książka przedstawi ci całą wiedzę na ten temat i pozwoli ci zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy.

Czy wiesz, że:

- Od 5% do 15% kobiet widzi sto milionów odcieni kolorów, zamiast - jak to jest zazwyczaj - miliona odcieni. Żaden mężczyzna nie jest do tego zdolny.

- Podczas gdy żeński chromosom X to 1000 genów, męski Y - jedynie siedemdziesiąt, a do tego, jeden z nich odpowiada za to, że mężczyznom rosną włosy w uszach.

- Statystycznie na 100 dziewczynek rodzi się 105 chłopców. Kiedyś uważano to za oznakę naturalnej przewagi mężczyzn. Dziś uważa się, że dziewczynek rodzi się mniej, ponieważ są genetycznie bardziej złożone.

- Na świecie rozważa się obecnie procedury, dzięki którym podczas szczepień mężczyźni otrzymywaliby większe dawki niż kobiety, co równoważyłoby naturalną przewagę kobiecego systemu immunologicznego.

- Większość dawców nerek to kobiety, podczas gdy większość biorców - mężczyźni.

- Czterdziestolatkowie tworzą grupę o tej samej liczebności kobiet i mężczyzn, stulatki to w 80% kobiety, wśród stu studziesięciolatków znajdziemy zaledwie pięciu mężczyzn.

Sharon Moalem jest doktorem nauk medycznych, lekarzem i badaczem nagradzanym za działalność naukową. Jego książki znalazły się na listach bestsellerów "New York Timesa". Jest również światowej sławy ekspertem w dziedzinie genetyki i rzadkich schorzeń genetycznych, jego badania kliniczne doprowadziły do odkrycia i opisania dwóch rzadkich chorób. Doktor Moalem pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego pisma "Journal of Alzheimer Disease", jest także współzałożycielem dwóch firm biotechnologicznych. Przyznano mu dwadzieścia pięć patentów dotyczących wynalazków w dziedzinie biotechnologii i medycyny. Działalność naukowa doprowadziła go do okrycia antybiotyku nowej generacji, zwalczającego bakterie wielolekooporne (tzw. superbakterie). Jego prace łączą ewolucję, genetykę, biologię i medycynę. Jest autorem bestsellerów: "Survival of the Sickest", "How Sex Works", "The DNA Restart" oraz "Inheritance: How Our Genes Change Our Lives - and Our Lives Change Our Genes".

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:22634 on the genetic superiority of women,
Autor:Sharon Moalem
Lektor:Tomasz Sobczak
Tłumacz:Ewa Skórska-Filip
Wydawcy:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Larix (2021) Prószyński Media (2020) Prószyński i Spółka (2020) Legimi (2020) ebookpoint BIBLIO (2020)
Serie wydawnicze:Czytak Larix Duże Litery
ISBN:978-83-8169-357-8 978-83-8234-506-3 978-83-8234-518-6
Autotagi:audiobooki CD czytak dokumenty elektroniczne druk e-booki książki literatura literatura faktu literatura stosowana MP3 nagrania publikacje naukowe publikacje popularnonaukowe wielka czcionka zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 15 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo