Rany Julek!:

o tym, jak Julian Tuwim został poetą

Autor:
Agnieszka Frączek ...
Ilustracje:
Joanna Rusinek ...
Wyd. w latach:
2013 - 2023
Wydane w seriach:
Mistrzowie Wyobraźni
Nieprzeciętni
Autotagi:
druk
elementy biograficzne
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
Więcej informacji...
5.0 (3 głosy)

Dlaczego po mieszkaniu państwa Tuwimów pełzały gady? Jak doszło do potężnego wybuchu w ich kamienicy? Co to jest czabałakiej i jak brzmiałoby w języku esperanto: Ćwir, ćwir, czyrik? Cóż takiego kryło się w szufladzie, do której dostępu Julek bronił niczym lew? I wreszcie – czy bziki mają coś wspólnego z poezją? To tylko kilka spośród zagadek, których rozwiązanie znajdziecie w siódmej części serii MISTRZOWIE WYOBRAŹNI – opowieści o dzieciństwie Juliana Tuwima, pełnej nieprawdopodobnych (ale prawdziwych!) zdarzeń.

muzyka Wojciech Błażejczykprojekt graficzny Grażka Langewiek 7+BUKA radość słuchania

MISTRZOWIE WYOBRAŹNI

Zapraszamy na spotkanie z mistrzami wyobraźni. Kto to taki? Wszyscy ci, którzy potrafili zaczarować codzienność i dzięki swej pasji zdobywać, odkrywać i tworzyć rzeczy, o których nie śniło się filozofom.

W tej niezwykłej podróży odwiedzicie ulicę Korzenną w Gdańsku, gdzie zobaczycie przy pracy Jana Heweliusza, podążycie śladem muzyki Fryderyka Chopina, przyjrzycie się życiu najwybitniejszej polskiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie i wielu innym, którzy zapisali się na kartach historii złotymi zgłoskami.

Seria MISTRZOWIE WYOBRAŹNI przybliża życie i dzieło wybitnych postaci, przedstawiając je w sposób, który zafascynuje i zachęci do własnych poszukiwań i wędrówek śladami nauki. Niech te niezwykłe historie staną się okazją do odkrywania talentów, rozwijania pasji i otwierania się na świat, w którym wiele jeszcze pozostało do odkrycia. Wrota do krainy wyobraźni właśnie się otwierają.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Ciekawe i mało znane fakty z życia Tuwima a w dodatku kupa śmiechu.
  • Świetnie napisana książka o dzieciństwie Juliana Tuwima!
  • Głos Maćka Stuhra i losy Julka Tuwima - belli-sima połączenie. Niebywałe dobranie lektora do tekstu - mistrzostwo słuchania. Rozkosz połączona z ubawem. I pojawia się pytanie - czy Julian T. faktycznie był takim dokazującym chłopcem? Czy konstruował wybuchy? Czy pisał na początku w tajemnicy tylko do szuflady?
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:ilustracje Joanna Rusinek
Autorzy:Agnieszka Frączek Julian Tuwim (1894-1953)
Ilustracje:Joanna Rusinek Grażyna Lange
Kompozytorzy:Wojciech Błażejczyk Ewa Olejnik
Lektor:Maciej Stuhr
Tłumacz:Joanna Rusinek
Realizacja:Ewa Olejnik
Dźwięk:Ewa Olejnik
Opracowanie graficzne:Grażyna Lange
oraz:Joanna Rusinek
Wydawcy:Legimi (2019-2023) Wydawnictwo Literatura (2013-2023) NASBI (2019) Wydawnictwo Buka Radość Słuchania (2018-2019) IBUK Libra (2013)
Serie wydawnicze:Mistrzowie Wyobraźni Nieprzeciętni
ISBN:978-83-64690-30-3 978-83-64690-33-4 978-83-64690-61-7 978-83-7672-219-1 978-83-7672-808-7 978-83-7672-830-8 978-83-8208-185-5 978-83-7672-219-1
Autotagi:audiobooki beletrystyka biografie CD dokumenty elektroniczne druk e-booki elementy biograficzne epika książki liryka literatura literatura piękna MP3 nagrania opowiadania poezja proza wiersze zasoby elektroniczne zbiory opowiadań
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 44 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo