Śnieżna siostra

Autor:
Maja Lunde
Tłumacz:
Milena Skoczko
Wydawcy:
Legimi (2023)
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2019-2023)
NASBI (2019)
ebookpoint BIBLIO (2019)
Wydane w seriach:
Kwartet sezonowy
Kwartet sezonowy/ Maja Lunde
ISBN:
9788308071144, 978-83-08-06945-5
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
Więcej informacji...

Wigilijna opowieść, która zostanie z wami na długo!

Najwspanialszy dzień w roku Wigilia! Dom wypełniają zapachy cynamonu i pomarańczy, pierniczków, dymu ze świec i jodłowych gałązek, a pod choinką czekają prezenty.

Dla Juliana to podwójne święto, bo w Wigilię obchodzi także urodziny! Tym razem jednak wszystko jest inne. Pogrążeni w żałobie po stracie najstarszej córki rodzice zdają się nie pamiętać, że Boże Narodzenie już za kilka dni. A Julian martwi się, że tego roku nie będzie ani świąt, ani urodzin. Swoje smutki topi w basenie, gdzie przychodzi niemal codziennie, żeby popływać.

I właśnie tam po raz pierwszy spotyka Hedvig! Ubrana na czerwono od stóp do głów, rudowłosa dziewczynka, z piegami na nosie i perlistym śmiechem jest serdeczna, szczęśliwa i ponad wszystko pragnie, aby Julian został jej przyjacielem. Dzięki niej chłopiec znów czuje magię nadciągających świąt.

Jednak w domu Hedvig jest coś niepokojącego i dziwnego. W pobliżu czai się ponury mężczyzna. Kim jest? Czy Hedvig boi się go? I dlaczego stała się taka tajemnicza? Czy ich przyjaźń przetrwa?

Śnieżna siostra wspaniale opowiedziana przez Maję Lunde, autorkę światowego bestsellera Historia pszczół i odmalowana przez nagradzaną, cenioną ilustratorkę, Lisę Aisato to piękna, przepełniona ciepłem opowieść w 24 rozdziałach, po jednym na każdy dzień adwentu. O smutku, współczuciu, stracie, rodzinie, szczęściu, przyjaźni, miłości i o magii Bożego Narodzenia.

Literacki cud.

Dagbladet ******

Co najmniej zachwycająca!

VG ******

Maja Lunde popularna autorka książek dla dzieci. Historia pszczół to jej debiut dla dorosłych czytelników. O powieści zrobiło się głośno jeszcze przed oficjalną premierą prawa do wydania zakupiło 15 wydawnictw z całego świata. Tuż po premierze w ojczystej Norwegii Historia pszczół otrzymała prestiżową Nagrodą Księgarzy Norweskich. Od tego czasu zajmuje najwyższe miejsca na listach bestsellerów, podobnie jak kolejne części poświęconej zmianom klimatu tetralogii.

Lisa Aisato (ur. 1981) nagradzana autorka i ilustratorka. Jej magiczny i niepowtarzalny styl sprawił, że jest jedną z najbardziej cenionych i kochanych artystek w Norwegii. Prowadzi własną galerię w swoim domu na wyspach Hvaler, gdzie mieszka razem z rodziną. Nominowana do: Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2018 oraz H. C. Andersen Award 2016. Za ilustracje do książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki (The Girl Who Wanted to Save the Books) otrzymała nagrodę Ordknappen 2018.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nic tak nie wprawia w świąteczny nastrój, jak dobra książka, a zwłaszcza książka o świętach. Taką właśnie opowieścią jest Śnieżna siostra Mai Lunde. Tę norweską pisarkę poznałam dzięki jej fenomenalnemu dziełu dla dorosłych Historia pszczół. Byłam więc ciekawa, jak poradziła sobie w zgoła innym typie powieści – tym razem dla dzieci. Muszę przyznać, że jestem pod ogromnym wrażeniem tej lektury. Powieść składa się z 24 rozdziałów – na każdy dzień adwentu po jednym. Opowiada o Julianie, który w okresie Świąt Bożego Narodzenia zaprzyjaźnia sięz niezwykłą dziewczynką o imieniu Hedvig. Ta pogodna, uśmiechnięta i niebywale rozmowna bohaterka zabiera go do swojego domu, pełnego ciepła i magicznej, świątecznej atmosfery. Julian spotyka Hedvig w bardzo trudnym momencie, kiedy jego rodzina pogrążona jest w smutku i żałobie po śmierci starszej siostry chłopca. Czy dzieciom wspólnymi siłami uda się wydobyć najbliższych z przygnębienia i marazmu? Czy Święta Bożego Narodzenia, mimo tak wielkiego cierpienia, staną się pięknym i radosnym czasem? No i wreszcie: kim tak naprawdę jest Hedvig i jaką tajemnicę skrywa? Tego wszystkiego dowiecie się, czytając tę piękną i wzruszającą opowieść o smutku, stracie, rodzinie, przyjaźni i szczęściu. Śnieżna siostra zachwyca wspaniałymi ilustracjami Lisy Aisato, które dodają książce czarodziejskiego charakteru. Warto docenić również pracę tłumaczki Mileny Skoczko. Polecam gorąco, nie tylko dzieciom, w świąteczny czas. • Anna Jędrzejowska
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Maja Lunde
Tłumacz:Milena Skoczko
Ilustracje:Lisa Aisato
Wydawcy:Legimi (2023) Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2019-2023) NASBI (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
Serie wydawnicze:Kwartet sezonowy Kwartet sezonowy/ Maja Lunde
ISBN:9788308071144 978-83-08-06945-5
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna powieści proza rodzina zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 6 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo