Wszyscy kłamią:

big data, nowe dane i wszystko, co Internet może nam powiedzieć o tym, kim naprawdę jesteśmy

Tytuł oryginalny:
Everybody lies
big data, new data, and what the Internet can tell us about who we really are,
Autor:
Seth Stephens-Davidowitz
Tłumacz:
Maciej Świerkocki
Przedmowa:
Steven Pinker
Lektor:
Tomasz Sobczak
Wydawcy:
Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2019-2023)
Legimi (2019-2023)
NASBI (2019)
ebookpoint BIBLIO (2019)
Autotagi:
audiobooki
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
publikacje popularnonaukowe
Więcej informacji...
2.0

Oto człowiek! Wszystko, czego wolelibyście nie wiedzieć o sobie i innych

Serum prawdy – niepotrzebne, konfesjonały – do lamusa, wykrywacze kłamstw – na śmietnik historii! Jest jedno miejsce, gdzie ludzie są – przynajmniej na ogół – absolutnie szczerzy: okno wyszukiwarki.

Seth Stephens-Davidowitz, filozof i doktor ekonomii, były pracownik Google’a, przeanalizował dane z wyszukiwań internetowych dotyczących między innymi rasizmu, depresji, wykorzystywania nieletnich, poczucia humoru czy preferencji seksualnych. Owocem tych badań jest książka Wszyscy kłamią – bestseller „New York Timesa” i „Wall Street Journal”, Książka Roku według „The Economist” i „Business Insider”.

Jak często ludzie NAPRAWDĘ uprawiają seks?

Co należy mówić na pierwszej randce, żeby nie stracić szans na drugą?

Ilu naprawdę jest rasistów w Ameryce?

Czy Freud ściemniał?

Czy rodzice inaczej traktują synów, a inaczej córki?

Jaki procent mężczyzn to geje?

Znaczna część z tego, co dotychczas myśleliśmy o ludziach, to fałsz, twierdzi Stephens-Davidowitz. Powód? Ludzie kłamią – w kwestionariuszach i rozmowach. Okłamują przyjaciół, kochanków, lekarzy i samych siebie.

Dziś nie musimy już jednak opierać się wyłącznie na deklaracjach ankietowanych. Dane z Internetu – ślady informacji, które miliardy ludzi zostawiają w Google, mediach społecznościowych, serwisach randkowych, a nawet na stronach pornograficznych – wreszcie pokazują nagą prawdę. Możemy teraz dowiedzieć się, co ludzie naprawdę myślą i czego pragną.

Wnioski? Mogą rozśmieszyć, zszokować albo głęboko zaniepokoić. Z całą pewnością jednak skłonią do refleksji nad tym, kim jest człowiek początku XXI wieku.

AUDIOBOOK CZYTA TOMASZ SOBCZAK

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Można zainspirować się tytułem książki Setha Stephensa-Davidowitza, który pracował dla Googla. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Standforda. Wydaje się, że frapujący tytuł powinien zachęcać do czytania. Czy z książki wynika, że w Ameryce WSZYSCY KŁAMIĄ? • To jest powszechnie wiadome, że ludzie kłamią, i że chcą się za wszelką cenę wybielić. Autor poszukuje prawdy w Internecie – wierzy, w to że „GOOGLE PRAWDĘ CI POWIE”. Czy autor jest aż tak naiwny? pomimo uzyskanego doktoratu z ekonomii na Harvardzie. • Autor przeskakując z tematu na temat wygłasza opinie oderwane od rzeczywistości, zachowuje się jakby co dopiero odkrył Amerykę a jest to w 2017 roku (rok wydania książki, przetłumaczona w 2019). • Wyciąga wnioski, które od razu rzucają się w oczy bez potrzeby robienia i prowadzenia specjalnych/żmudnych badań. A może wielu z tych badań autor nie przeprowadził? • Wiadomo, że badania sondażowe wykonuje się pod zlecającego/płacącego za te badania. Autor potrzebował na to aż 399 stron książki. Całą treść książki można by zamknąć w cienkiej broszurce z kilkoma tabelkami. Autor ma dość ograniczoną wiedzę na temat badań oraz metodologii badań nauk społecznych. • Książka silnie osadzona została w realiach amerykańskich i skierowana została zapewne do przeciętnego Amerykanina. • Szału nie ma, książka czasami strasznie nudna, wręcz nużąca. • A jak jest obecnie w internecie? • Szefowa Youtube, Susan Wojcicki, zaleca rządom uchwalanie ustaw, by zwiększyły kontrolę/ograniczenia nad informacjami w Internecie [Link] .
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:big data, new data, and what the Internet can tell us about who we really are,
Autor:Seth Stephens-Davidowitz
Tłumacz:Maciej Świerkocki
Przedmowa:Steven Pinker
Lektor:Tomasz Sobczak
Wydawcy:Wydawnictwo Literackie Oficyna Literacka Noir sur Blanc (2019-2023) Legimi (2019-2023) NASBI (2019) ebookpoint BIBLIO (2019)
ISBN:978-83-08-06951-6 978-83-08-06972-1 978-83-08-07124-3 978-83-08-07608-8 978-83-08-08313-0
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna literatura stosowana MP3 nagrania powieści publikacje popularnonaukowe zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 17 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo