50 instrumentów z historii muzyki

Tytuł oryginalny:
The history of music in fifty instruments
Inne tytuły:
Pięćdziesiąt instrumentów z historii muzyki
Autor:
Philip Wilkinson
Tłumacz:
Jerzy S. Malinowski
Wydawcy:
Oficyna Wydawnicza Alma-Press
Almapress
ISBN:
978-83-7020-749-6
Autotagi:
druk
książki
podręczniki
publikacje popularnonaukowe
5.0

"Od najdawniejszych czasów ludzie gromadzili się z różnorodnymi instrumentami i grali muzykę, ale dopiero kilkaset lat temu uległo to formalizacji i powstało coś, co uważamy za orkiestrę. Kompozytorzy od lat piszą muzykę z myślą o konkretnych instrumentach, a orkiestra stopniowo ewoluowała wraz z muzyką klasyczną. Książka 50 instrumentów z historii muzyki pozwala prześledzić tę ewolucję, przedstawiając instrumenty, które dołączały do orkiestry od epoki baroku aż po współczesność. Opisano tu historię i rozwój każdego z instrumentów, a załączone ilustracje obrazują ich dzieje. Omówiono całe spektrum orkiestrowych dźwięków, od skrzypiec po flet piccolo, nie zapominając o instrumentach rzadko wykorzystywanych w orkiestrze, jak syntezator. Pojawiają się budowniczowie instrumentów, którym zawdzięczamy ich istnienie, słynni kompozytorzy, którzy pisali utwory na nie."
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Dla zain­tere­sowa­nych­ muzyką poważną i nie tylko. Historia powstania i budowa instrumentów muzycznych w przystępnej formie.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo