Gerda:

historia wieloryba

Autorzy:
Peter Kavecký
Kavecky P. Macho A.
Ilustracje:
Adrian Macho
Tłumaczenie:
Joanna Partyka
Barbara Supeł
Wydawca:
Wydawnictwo Zielona Sowa (2018-2019)
ISBN:
978-83-8073-990-1
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
opowiadania
proza
zbiory opowiadań
4.0

Mała Gerda wiedzie szczęśliwe życie, kiedy nagle wydarza się coś nieoczekiwanego. Gerda zostaje całkiem sama. Pogrążona w smutku przemierza ocean w poszukiwaniu szczęścia. Podczas swojej podróży poznaje wielu nowych przyjaciół: orki, pingwiny, mewy, a nawet ośmiornicę. Każde z napotkanych stworzeń uczy Gerdę czegoś nowego. Mały wieloryb uczy się nie tylko tego, jak żyją inni, ale także odkrywa, jak fascynujący jest świat.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Gerda, czyli opowieść o życiu pewnego małego wieloryba. • Rybka o imieniu Gerda krótko po przyjściu na świat zostaje zupełnie sama. Gubi się w morskiej otchłani, z dala od swych rodziców i ukochanego brata. Mimo czyhającego na nią zewsząd nieb­ezpi­ecze­ństw­a postanawia odbyć pełną niewiadomych wędrówkę w poszukiwaniu swych bliskich. Dziarsko i z ogromnym uporem przemierza ocean w poszukiwaniu szczęścia, motywowana tęsknotą i wiarą w to, że uda jej się osiągnąć cel. Z każdą kolejną stroną okazuje się, że dla tej małej rezolutnej rybki nie ma rzeczy niemożliwych, żadnych barier nie do pokonania, a strach zazwyczaj ma tylko wielkie, czasami nieco zbyt mocno wyłupiaste ślepia. Gerda podczas swej wyprawy poznaje wielu przeróżnych mieszkańców głębin, dzięki którym zdobywa wiedzę i nabiera większych, życiowych doświadczeń. Gerda nigdy się nie zniechęca, przez cały czas podąża za głosem serca i nie ustaje w swych poszukiwaniach. W końcu każdy z nas chce w życiu być szczęśliwy… • Polecam wszystkim najmłodszym i nie tylko, tą przepięknie napisaną i równie pięknie zilustrowaną historię. To naprawdę mądra opowieść, pełna nadziei, wiary, miłości oraz wzruszeń. Poruszy sercem każdego małego, wrażliwego czytelnika. Zwykła, a zarazem niezwykle wymowna literatura o odkrywaniu świata, odwadze i pokonywaniu barier.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo