Czarny mercedes

Autor:
Zygmunt Zeydler-Zborowski (1911-2000) ...
Wyd. w latach:
1958 - 2022
Autotagi:
druk
książki
powieści
Więcej informacji...
4.0

Powieść kryminalna jednego z najpopularniejszych pisarzy PRL!

Młody porucznik Stefan Downar planuje dwutygodniowy urlop. Tuż przed wyjazdem wstępuje jeszcze do pogotowia milicyjnego, gdzie rozemocjonowana kobieta próbuje zgłosić, że jest w niebezpieczeństwie. Dyżurni zbywają dzwoniącą, biorąc ją za histeryczkę. Dopiero Downar przejmuje słuchawkę i postanawia pomóc kobiecie. Krystyna Jarzęcka jest żoną inżyniera i jest przekonana, że ktoś czyha na jej życie. Porucznik udaje się uspokoić kobietę do jej willi na Mokotowie, a następnie rusza do Zakopanego. Tuż po dotarciu do stolicy Tatr, kapitan Józef Borowicz informuje Downara o tym, że Jarzęcka nie żyje. Inżynierowa została zamordowana, a jej ciało znaleziono nie w Warszawie, a tuż przy skoczni w Zakopanem. Jak to możliwe, skoro kobieta nigdzie się nie wybierała? Na nieszczęście wszystkie poszlaki prowadzą do Downara. Porucznik za wszelką cenę musi oczyścić się z zarzutów. Do tego czasu pozostaje mu jedno: ukrywanie się przed milicją.

Język, postacie i poglądy zawarte w tej publikacji nie odzwierciedlają poglądów ani opinii wydawcy. Utwór ma charakter publikacji historycznej, ukazującej postawy i tendencje charakterystyczne dla czasów, z których pochodzi.

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Klasyczny kryminał z zaletami lektru z czasów sprzed Internetu, smarfonów, czy monitoringu. Lekka lektura, kilka ciekawych wątków.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autorzy:Zygmunt Zeydler-Zborowski (1911-2000) Zygmunt Zborowski
Lektor:Leszek Filipowicz
Wydawcy:SAGA Egmont (2022) Legimi (2022) ebookpoint BIBLIO (2022) Wydawnictwo LTW (2021) Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita (2005) Państwowe Wydawnictwo Iskry (1958-2005)
Serie wydawnicze:Detektyw Klub Srebrnego Klucza Kryminał Klub Złotego Klucza Kryminał - LTW
ISBN:9788726773491 83-207-1189-4 83-60192-00-6 978-83-7565-745-6 82-207-1189-4 83-207-1189-9
Autotagi:audiobooki dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura piękna nagrania powieści proza zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 20 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo