Psikus

Tytuł oryginalny:
Scherzetto
Autor:
Domenico Starnone
Tłumacz:
Katarzyna Skórska
Wydawcy:
Legimi (2018)
WAB (2018)
Grupa Wydawnicza Foksal (2016-2018)
Wydane w seriach:
Don Kichot i Sancho Pansa
ISBN:
978-83-280-5348-9, 978-83-280-5575-9
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
powieści
proza
rodzina
4.0 (2 głosy)

Porywająca i niezwykle zabawna opowieść o starzeniu się, rodzinie, sztuce i pogodzeniu z własną przeszłością.

Bettai Saverio, uniwersyteccy matematycy i rodzice czteroletniego Mario, przechodzą poważny małżeński kryzys. Kryzys potęguje wspólne zaproszenie na ważną konferencję naukową. Przez ten czas opiekę nad chłopcem ma sprawować dziadek – siedemdziesięcioletni wdowiec i znany ilustrator książek. Zarówno dla ceniącego sobie własną przestrzeń starszego pana, jak i dla dopiero odkrywającego uroki świata małego urwisa, będą to niezwykle długie trzy dni pełne drobnych starć i nieporozumień, niewinnych figli i psikusów, niespodziewanych wyzwań i pytań, na które często nie sposób znaleźć właściwą odpowiedź. Siedemdziesiąt dwie godziny w (nie)odpowiednim towarzystwie mogą człowieka wiele nauczyć… A być może nawet uratować relacje, których przyszły los zdawał się wisieć na włosku?

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Nie zgadzam się z zamieszczoną recenzją. Książkę czyta sie jednym tchem. Aczkolwiek nie jest to raczej pozycja dla ludzi bez refleksji o życiu (czyli zazwyczaj chodzi o bardzo młodych) Z jednym wyjątkiem-jeśli ktoś jako młoda osoba bardzo był zżyty z kimś starszym, to też z przyjemnością przeczyta. Szczególnie zderzenie dwóch pozornie diametralnie różnych światów: dziecka i osoby pod koniec życia - powala. W każdym wieku jesteśmy ludźmi i choć życie pisze różne scenariusze, to wszyscy pragniemy w głębi serca tego samego...Akceptacji, miłości, poczucia sensu i bezpieczeństwa. A gdzie to możemy znaleźć? O tym właśnie jest ta książka. Serdecznie polecam.
  • Gdzieś znalazłam tę książkę w kategorii kryminał/thriller, co okazało się całkowitym niep­oroz­umie­niem­. Ale można przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo