Moja podróż do Rosji

Autor:
Antoni Słonimski (1895-1976)
Wyd. w latach:
1932 - 2022
ISBN:
83-901583-2-9, 978-83-66561-72-4
978-83-7565-002-0, 978-83-7565-550-6
Autotagi:
druk
książki
Więcej informacji...
4.0

Nareszcie! – zakrzyknęli literaci i ruszyli poznawać nowy, niegdyś znany, a zmieniony rewolucją świat.

W 1932 roku, wskutek zawarcia paktu o nieagresji, otworzyły się „wrota” ZSRR dla wybranych turystów z Polski i zachodniej Europy. Państwowe biuro turystyczne Intourist zapraszało wpływowe postaci na starannie zaplanowane wycieczki. Prezentowano na nich fragmenty sowieckiej rzeczywistości. Wyruszył również Antoni Słonimski przekonać się, jak wygląda porewolucyjna Rosja, a w pociągu dosiedli się do niego Sceptyk i Entuzjasta. Jeden – poddający krytyce wszystko, co widział, drugi – łatwo wpadający w zachwyt. W podróży powstał wspaniały reportaż literacki, w którym łączą się trzy sfery: opisu, oceny krytycznej i nadziei.

Za dzieło to w pewnych kręgach Słonimski stał się persona non grata. Z dzisiejszego punktu widzenia niektóre oceny autora wydają się naiwne. Jakby nie zauważał on gróźb związanych z komunizmem. Warto pamiętać, że my wiemy więcej o totalitaryzmie, do którego doprowadziła ideologia komunistyczna, bo Słonimski zwiedzał i pisał jeszcze przed czystkami roku 1936.

Wsiądźcie do pociągu razem z panem Antonim. Kogo spotkacie? Co zobaczycie? Posłuchajcie!

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Doskonała pozycja - świetne obserwacje życia w "idealnym" dla ludzi ustroju. Opisy brudnych, zaniedbanych, zrujnowanych miejsc (dawniej będących dumą i wizytówką carskiego Imperiumi) oraz niedożywionych, brudnych, nędznie odzianych i smutnych ludzi ukazują do czego prowadzi system totalitarny i dyktatorski. Porażające i jakże prawdziwe. A najciekawsze - tę podróż odbył autor w 1932 roku,a więc 15 lat od Rewolucji i powstania Państwa Rad.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Antoni Słonimski (1895-1976)
Wydawcy:Fundacja Wolne Dźwięki (2022) Legimi (2022) Literackie Towarzystwo Wydawnicze (1997-2018) Wydawnictwo LTW (2007) Towarzystwo Wydawnicze Rój (1932)
ISBN:83-901583-2-9 978-83-66561-72-4 978-83-7565-002-0 978-83-7565-550-6
Autotagi:audiobooki beletrystyka dokumenty elektroniczne druk elementy biograficzne epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana nagrania proza reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo