Człowiek w przystępnej cenie:

reportaże z Tajlandii

Autor:
Urszula Jabłońska
Lektor:
Kamila Kuboth-Schuchardt
Wyd. w latach:
2017 - 2021
Wydane w seriach:
Seria Reporterska
Autotagi:
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
sprawozdania
Więcej informacji...
3.8 (5 głosów)

Co kryje się za fasadą tajskiego uśmiechu z folderów turystycznych? Uwaga! Przeczytaj tę książkę przed podróżą do Tajlandii, ale nie zabieraj jej ze sobą. Po lekturze zrozumiesz dlaczego…

Jest tutaj duch Złotego Chłopca, który lubi czerwoną fantę.

Jest miasto Pattaya, które wyrosło na wojnie i seksie (“Pięć dni miłości po pół roku śmierci!”).

Jest Voramai, która pierwszy raz ogoliła głowę, kiedy jej córka Chatsumarn miała jedenaście lat.

I inne szafranowe mniszki, których oficjalnie nie ma, chociaż przecież są.

Jest Poo, którą w jej kuchni w slumsie w Bangkoku odwiedził Jamie Oliver. Są i inne tajskie kobiety, które powinny być “jak porządnie złożony materiał”.

Są też mężczyźni, którzy zaczęli znikać po tym, jak najpierw zniknęły ryby. Są kapitanowie, którzy smagają rybaków biczem z ogona jadowitej płaszczki.

Jest Nong Toom, transseksualna zawodniczka muay thai, która już nie walczy. I są inni ladyboys, którzy taśmują sobie genitalia.

Jest duch Starego Króla Stu Tysięcy Złotych Poduszek i są duchy wdowie, przez które mężczyźni malują paznokcie na czerwono.

Są drobne białe kwiaty jaśminu nawleczone na sznurki (jedna kosztuje od dziesięciu do dwudziestu bahtów; ile trzeba sprzedać, żeby zarobić na curry dla całej rodziny?).

Nie ma już J. Jej piękny, drewniany dom z ogrodem na północy Tajlandii, który nazwała Open Heart, stoi pusty i podupada. Tylko czasem odwiedza go wojsko, żeby sprawdzić, czy J. przypadkiem nie wróciła.

Jest Urszula Jabłońska, która te wszystkie historie dla nas opisała, żebyśmy otworzyli szerzej oczy i zobaczyli coś więcej niż tylko Kraj Uśmiechu z folderów turystycznych.

Ludzie obsługują ludzi do granic możliwości. Ludzie korzystają z ludzi i nie znają przy tym granic. W książce Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii Urszula Jabłońska uważnie przygląda się ciałom i duszom. Pyta chłodno o rachunek – Maciej Wasielewski

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • "Człowiek w przystępnej cenie" • Autor: Urszula Jabłońska, Moja ocena: 8/10 • "Człowiek w przystępnej cenie" to trafnie napisany zbiór reportaży, który wnikliwie przedstawia szarą codzienność życia w Tajlandii. Autorka z niezwykłą precyzją ukazuje, jak skomplikowana i wielowiekowa tradycja Tajlandii wpływa na współczesne społeczeństwo, koncentrując się na najbardziej palących problemach tego kraju. • W początkowych rozdziałach Jabłońska porusza trudny temat handlu ludźmi, ze szczególnym naciskiem na dramatyczną sytuację kobiet. Z czasem reportaż rozszerza się o kolejne aspekty tajlandzkiej rzeczywistości, ukazując różnorodne oblicza tego kraju. Autorka nie unika tematów bolesnych i kont­rowe­rsyj­nych­, jednocześnie zachowując obiektywizm, co nadaje książce dużą wartość merytoryczną. • Końcowe rozdziały poświęcone są strukturze politycznej Tajlandii, z krótkim, ale treściwym opisem jej monarchii, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć kontekst społeczny i kulturowy. • Jest to książka, która z jednej strony wciąga stylem, a z drugiej zmusza do refleksji nad losem jednostek w społeczeństwie, gdzie tradycja i współczesne wyzwania nieustannie się ścierają. Zdecydowanie warto ją przeczytać.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Urszula Jabłońska
Lektor:Kamila Kuboth-Schuchardt
Wydawcy:Wydawnictwo Dowody na Istnienie - Fundacja Instytutu Reportażu (2017-2021) Dowody na Istnienie Wydawnictwo - Fundacja Instytut Reportażu (2017-2021) NASBI (2020) ebookpoint BIBLIO (2020) Audioteka (2018) Legimi (2017) StoryBox.pl (2017) Fundacja Instytut Reportażu Heraclon International
Serie wydawnicze:Seria Reporterska
ISBN:978-83-65970-67-1 978-83-66778-07-8 978-83-8146-510-6 978-83-947254-7-1 978-83-94754-7-1
Autotagi:audiobooki CD dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana MP3 nagrania reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 16 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo