Tysiąc wspaniałych słońc

Tytuł oryginalny:
Thousand splendid suns
Autor:
Khaled Hosseini
Tłumacz:
Anna Jęczmyk
Wydawcy:
Wydawnictwo Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2007-2016)
Larix
Wydane w seriach:
Seria Literacka
Seria Literacka - Albatros
Autotagi:
beletrystyka
druk
książki
powieści
proza
Więcej informacji...
4.7 (35 głosów)

Kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Bez wątpienia najwyżej oceniana, najgłośniejsza, najchętniej czekana powieść2007 roku. Niekwestionowany bestseller # 1 w kilkudziesięciu krajach świata, sprzedany w imponującej ilości 10 milionów egzemplarzy... Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku są losy dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Pusztuna Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy ojciec zmusza ją do małżeństwa z wziętym szefcem z Kabulu, człowiekiem starszym od niej o trzydzieści lat. Druga bohaterka, Lajla, urodzona krótko przed rosyjską inwazją, marzy o podróżach i zdobyciu wykształcenia. Kiedy w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę, zostaje przygarnięta do domu raszida i Mariam. Tam dochodzi do siebie po traumatycznych przejściach. Wbrew Mariam Raszid poślubia ją w nadziei, że młodsza żona da mu upragnione dziecko. Pomimo początkowej wrogości, między kobietami rodzi się przyjaźń. Rządy talibów wystawiają ją na bardzo ciężką próbę.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Powodem dla którego przeczytałam „Tysiąc wspaniałych słońc” jest miłość do pierwszego dzieła autora czyli „Chłopiec z latawcem”. • Obie wciągnęły mnie od pierwszej strony i gdybym miała na tyle czasu w ciągu dnia, przeczytałąbym ją na jednym oddechu. • "Tysiąc wspaniałych słońc" - Poruszająca opowieść o życiu dwóch kobiet z Afganistanu. Wcale nie jest różowo... ich porzyjaźń rodzi się w bólu z nienawiści. • Zachęcam wszystkich do przeczytania, ale zaznaczam, że wg mnie aby zrozumieć i być tak zachwyconym po lekturze, jak ja, należy do niej dojrzeć. • W związku z tym wydaje mi się, że osoba w wieku 16 lat inaczej ją odbierze, niż osoba w wieku lat 30, która już wiele w życiu przeszła. • Losy bohaterek mieszają się z barwnymi opisami miast, sytuacji politycznej w kraju, działań wojennych, kultury, norm, zwyczajów itd.. najpierw pod rządami komunistów, potem - talibów. • Jak zawsze nie chcę zdradzać szczegółów, ale wiem, że są osoby, które wierzą mi na słowo - dlatego, jeśli jest jeszcze ktoś kto nie miał okazji przeczytać tej książki, to proszę szybko do biblioteki!
  • Wstrząsająca powieść o życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. Warto przeczytać!
  • Fantastyczna książka, która wciąga od pierwszego zdania. Czyta się ją rewelacyjnie! Polecam ją nie tylko osobom zainteresowanym Bliskim Wschodem. Przeczytajcie a nie pożałujecie!:)
  • Polecam :)
    -1 nieprzydatna
1 2 3
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Autor:Khaled Hosseini
Tłumacz:Anna Jęczmyk
Wydawcy:Wydawnictwo Albatros - Andrzej Kuryłowicz (2007-2016) Larix
Serie wydawnicze:Seria Literacka Seria Literacka - Albatros
ISBN:978-83-7359-733-4 978-83-7359-734-1 978-83-7659-083-7 978-83-7659-339-5 978-83-7659-938-0 978-83-7885-801-0 978-83-7985-581-0 83-7359-734-1 978-83-7359-339-5 978-83-7359-733-1 978-83-7359-938-0
Autotagi:beletrystyka druk epika książki liryka literatura literatura piękna powieści proza rodzina
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 41 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo