Przedziwny człowiek:

sekretne życie Paula Diraca geniusza mechaniki kwantowej

Tytuł oryginalny:
Strangest man
the hidden life of Paul Dirac, quantum genius,
Autor:
Graham Farmelo
Tłumacz:
Tomasz Lanczewski
Wydawcy:
Copernicus Center Press (2016-2020)
Legimi (2019)
IBUK Libra (2016)
ISBN:
978-83-7886-264-2, 978-83-7886-269-7
978-83-7886-514-8
Autotagi:
biografie
dokumenty elektroniczne
druk
e-booki
książki
5.0

Paul Dirac, nazywany niekiedy brytyjskim Einsteinem, był największym angielskim teoretykiem od czasów Newtona i jednym z najdziwniejszych geniuszy w całej historii nauki. Kiedy Dirac otrzymał Nagrodę Nobla w 1933 roku, po części za zadziwiające odkrycie antymaterii, był najmłodszym teoretykiem w historii, który uzyskał to wyróżnienie. Jego życie prywatne było jednak bardzo skomplikowane. Będąc niewrażliwym, traktującym wszystko dosłownie mrukiem – być może dotkniętym autyzmem – Dirac był również kochającym ojcem rodziny i absolutnie lojalnym przyjacielem. Publicznie zdawał się interesować wyłącznie nauką, lecz prywatnie miał szerokie spektrum zainteresowań – od Beethovena i Rembrandta do Myszki Miki i Cher. Graham Farmelo wskrzesza dramatyczną historię życia Diraca oraz jego przełomowy wkład do nauki, między innymi współodkrycie mechaniki kwantowej, najbardziej rewolucyjnej teorii naukowej w ostatnim stuleciu. Książka, którą trzeba przeczytać i od której trudno się oderwać (…) odkrywcza, poruszająca i szczegółowa. “New Scientist” Wspaniała książka (…). Poruszająca, miejscami komiczna, miejscami bardzo smutna i sięgająca do korzeni tego, co rozumiemy przez prawdę w nauce. “Daily Telegraph” Fascynująca lektura (…), wielkie osiągnięcie literatury biograficznej. “The Times”
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Czytelnicy którzy przeczytali wcześniej ode mnie, i zamieścili opinie, wyczerpali, chyba i raczej, pełen zakres zachwytów. nie pozostaje nic innego jak tylko przyłączyć się do ich opinii. • Mogę jedynie dodać, że nawet ktoś nic niewiedzący o mechanice kwantowej i jej zawiłych losach w historii nauki, spokojnie da radę. Przeczytać i poznać losy człowieka którego portret wisi na ścianie w Cambridge zaraz obok portretu Einsteina. • Genialnie zapisane są postaci wszystkich którym zawdzięczamy podstawy wiedzy o budowie Wszechświata. To dodatkowa wartość biografii Paula Dirac'a. • A autor, Graham Farmelo sprawił, że blisko siedemset (z przypisami i bibliografią nawet więcej), czyta się jak sensację. • Opinia zamieszczona na LC.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo