Wojenne związki:

Polki i Niemcy podczas okupacji

Tytuł oryginalny:
Kriegsbeziehungen
Intimität, Gewalt und Prostitution im besetzten Polen 1939 bis 1945
Autor:
Maren Röger
Tłumacz:
Tomasz Dominiak
Wydawca:
Wydawnictwo Świat Książki (2016-2020)
ISBN:
978-83-8031-335-4, 978-83-813-9567-0
Autotagi:
druk
książki
publikacje naukowe
3.5 (2 głosy)

Poruszający obraz relacji Polek z Niemcami podczas drugiej wojny światowej. Długo przemilczana strona niemieckiej okupacji. W okupowanej przez III Rzeszę Polsce Niemcom zabroniono nawiązywania wszelkich kontaktów seksualnych z Polkami. Mimo to ani Wehrmacht, ani SS nie potrafiły skutecznie egzekwować tego zakazu. Maren Röger w swojej książce opisuje kontakty dobrowolne, ale też liczne gwałty i brutalne wymuszenia oraz sytuację panującą w domach publicznych utrzymywanych przez wojsko, w których kobiety zmuszane były do prostytucji. Przedstawia wstrząsające losy kobiet, padających ofiarą brutalnych przestępstw seksualnych. Opowiada też o parach, które połączyła miłość i o rozpaczliwych próbach uzyskania przez nie pozwolenia na ślub.
Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje
  • Książka dotycząca tematu, który pomimo tylu lat, które upłynęły od wojny nadal jest wyjątkowo drażliwy, a przez to dramatycznie mało poznany. • Autorka w naukowy sposób przedstawia sytuację, jaka panowała w relacjach damsko-męskich pomiędzy Polkami i okupującymi ich kraj Niemcami. Skupia swoją uwagę na domach publicznych oraz gwałtach, ale porusza również temat dobrowolnych związków, romansów, małżeństw; słowem - miłości pomiędzy Polkami i Niemcami. Fenomenalnie się czyta! Pozycja, jak wspomniałam, naukowa, zatem nie ma co liczyć na tzw. "ckliwe" momenty, zatem poszukiwaczkom romansidła absolutnie nie polecam. • Zachęcam do przeczytania, jeżeli szukacie książek, które poszerzą Waszą wiedzę o wojnie.
  • Ciekawe podsumowanie nieznanych mi dotąd faktów z czasów drugiej wojny światowej. Spójna konstrukcja, czytelny układ. Trochę zbyt dużo opisów i wtrąceń nienieckich.
Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo