Detroit:

sekcja zwłok Ameryki

Tytuł oryginalny:
Detroit
an American autopsy,
Autor:
Charlie LeDuff
Tłumacz:
Iga Noszczyk
Wydawcy:
Legimi (2020)
Wydawnictwo Czarne (2015-2020)
Wydane w seriach:
Seria Amerykańska
Autotagi:
druk
książki
literatura faktu, eseje, publicystyka
Więcej informacji...
5.0

Detroit – niegdyś w amerykańskiej awangardzie, słynące z wielkiego przemysłu, nowatorskich rozwiązań, śmiałych biznesmenów i znanych na całym świecie samochodów – dziś jest stolicą bezrobocia, nędzy i przestępczości. Charlie LeDuff, zdobywca Nagrody Pulitzera, porzuca pracę w „New York Timesie” i wraca do miasta, w którym się urodził. Puka do drzwi wpływowych polityków, wędruje przez squaty, rozmawia z bezdomnymi i przedsiębiorcami, z właścicielami pustostanów, policjantami i strażakami walczącymi z plagą podpaleń, wreszcie sięga do tragicznych losów własnej rodziny i próbuje zrozumieć, co stało się przyczyną upadku jednego z najbogatszych kiedyś miast Ameryki.

"Książka LeDuff’a to coś pomiędzy wspomnieniami a reportażem, lektura wstrząsająca chłodnym podejściem do trudnej prawdy… Trudno zignorować relację LeDuff’a – trochę w niej głupka, gliniarza, gapia, miłosiernego samarytanina." „The Wall Street Journal”

"Charlie LeDuff – dziennikarz, zdobywca Nagrody Pulitzera – tworzy wyrazisty portret upadku, zniszczenia i możliwego wybawienia jego rodzinnego miasta… Ze szczerością i współczuciem pisze o mieście, które ulega autodestrukcji, a tym samym łamie jego serce." „Publishers Weekly”

"Książka pełna zarówno literackiego wdzięku, jak i zasłużonego zmęczenia życiem… To spotkanie Iggy’ego Popa z Jimem Carollem i Charlesem Bukowskim." „Kirkus”

"Naszym zdaniem to będzie przyszłoroczny hit z gatunku literatury faktu. Charlie LeDuff to wybitny dziennikarz, a jego książka to przykład niezwykłego pisarstwa. Autor jest świadkiem tego, jak zaniedbania i korupcja obracają jego rodzinne miasto w ruinę." „Huffington Post”

"Co możesz robić, gdy jesteś reporterem, a twoje rodzinne miasto obraca się w perzynę? Jeżeli jesteś LeDuffem, porzucasz „The New York Timesa” i wyruszasz ku ruinom, by jeździć na akcje ze strażakami, spotykać się ze skorumpowanymi politykami i odtwarzać przykre historie rodzinne związane z dragami. Inni dość dobrze opisywali miasto, ale nikt nie zrobił tego z wewnętrzną złością, frustracją i nienasyconym człowieczeństwem LeDuffa." „Newsweek”

"Kto by pomyślał, że książka o parszywym rozpadzie amerykańskiego snu może być taka wciągająca, a przy tym taka zabawna? Mało kto potrafi tak pisać jak Charlie LeDuff. Kusi mnie, żeby powiedzieć, że jest on pisarzem naszych rozpaczliwych czasów, tak jak Steinbeck czy Orwell byli piewcami rozpaczliwych czasów innych ludzi; tyle że LeDuff jest tak oryginalny, że nie sposób go z kimkolwiek porównywać." Alexandra Fuller, autorka „Rozmów pod drzewem zapomnienia” i „Dziś wieczorem nie schodźmy na psy”

"Charlie LeDuff to pijak, chwalipięta, reporter Fox News – i wspaniały pisarz. Detroit to książka pełna słusznej złości i rozdzierających serce detali. Jest również piekielnie zabawna. Hunter S. Thompson uwielbiałby każdą jej stronicę." Eric Schlosser, autor „Fast Food Nation” i „Reefer Madness”

"W Detroit. An American Autopsy Charlie LeDuff ożywia rzeczywistość naszego ukochanego miasta. Miasta, w którym podczas mojej dwudziestosześcioletniej służby w policji zostałem ośmiokrotnie postrzelony. Na razie Detroit przetrwało pomimo korupcji, politycznej niedorzeczności, słabej edukacji i dekad bezrobocia. Detroit. An American Autopsy to książka, którą powinien przeczytać każdy Amerykanin." Ike McKinnon, emerytowany szef policji Detroit, absolwent Uniwerystetu Detroit Mercy

Więcej...
Wypożycz w bibliotece pedagogicznej
Dostęp online
Brak zasobów elektronicznych
dla wybranego dzieła.
Dodaj link
Recenzje

Brak recenzji - napisz pierwszą.

Dyskusje

Brak wątków

Przejdź do forum
Nikt jeszcze nie obserwuje nowych recenzji tego dzieła.
Opis
Inne tytuły:an American autopsy,
Autor:Charlie LeDuff
Tłumacz:Iga Noszczyk
Wydawcy:Legimi (2020) Wydawnictwo Czarne (2015-2020)
Serie wydawnicze:Seria Amerykańska
ISBN:978-83-8049-040-6 978-83-8049-051-2 978-83-8049-121-2 978-83-8049-703-0 978-83-8049-856-3
Autotagi:dokumenty elektroniczne druk e-booki epika książki literatura literatura faktu, eseje, publicystyka literatura piękna literatura stosowana reportaże sprawozdania zasoby elektroniczne
Powyżej zostały przedstawione dane zebrane automatycznie z treści 10 rekordów bibliograficznych, pochodzących
z bibliotek lub od wydawców. Nie należy ich traktować jako opisu jednego konkretnego wydania lub przedmiotu.
Okładki
Kliknij na okładkę żeby zobaczyć powiększenie lub dodać ją na regał.
Autorka w swojej pracy w nowatorski sposób podjęła się omówieniu zagadnienia, w jaki sposób kultura odpowiedziała na przebieg modernizacji na terenach Rosji i Iranu przełomu XIX i XX wieku. • W swej wnikliwej rozprawie zajęła się szerokim spektrum problemów. Głównym zamiarem badaczki było uwidocznienie zarówno wspólnych cech, jak i różnic w przemianach obu państw. Ukazała podobieństwa w początkowej reakcji kultury rosyjskiej i irańskiej na kulturę zachodnią – fascynację nią, a jednocześnie pragnienie niezależności i przywiązanie do tradycji. • Skupiła się przede wszystkim na badaniach nad inteligencją rosyjską i irańską, rozważała, jak rosyjska literatura wpłynęła na rozpowszechnianie idei wolności oraz jaki miała wpływ na rozmaite sfery życia społecznego. • Omówiła m. in. zagadnienia kultury i języka, ukazała grupy kulturotwórcze jako konkretne zjawisko na tle abstrakcyjnego fenomenu kultury, postawiła pytania o istotę języka i jego rolę w kulturze. Zajęła się analizą problemową wybranych zjawisk zachodzących w omawianych państwach, snuła rozważania o pierwszym symbolu identyfikacji grupowej społeczeństwa, oceniła rolę prekursorów idei indywidualizmu w Iranie i Rosji, dokonała także interesujących porównań i podsumowań. • Celem autorki było przede wszystkim przedstawienie, w jaki sposób kultury „komunikują się”, jak przebiega dialog między ludźmi, należącymi do różnych kultur oraz jakie są i mogą być skutki dobrego lub złego zrozumienia partnera w dialogu. • Opracowała : Barbara Misiarz • Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu
foo